Czy MASECZEKA musi kojarzyć się z pandemią? Czas na domowe SPA!

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 14 maja, 2021
zabiegi medycyny estetycznej - maseczki

Dziś porozmawiamy o maseczkach do twarzy, historii ich stosowania, rodzajach i o tym w jaki sposób oraz kiedy je aplikować. Nie wiem, czy wiecie, ale maseczki były pierwszym produktem kosmetycznym/kosmeceutycznym, który zastosowano w celach „upiększających”.  Ich historia sięga czasów starożytnych, a nakładanie maseczki zawsze kojarzyło się z rytualnym dbaniem o siebie. 

W Chinach prekursorką maseczek do twarzy była znana ze swojej niezwykłej urody Yang Gui Fei – konkubina cesarza Xuanzonga z dynastii Tang. Jej sławna maseczka składała się z pereł, jadeitu i imbiru startego na proszek wymieszanego z korzeniem lotosu. Maseczka miała za zadanie rozjaśnić skórę, usunąć przebarwienia i zmarszczki. Efekt powstałego w ten sposób produktu był tak zaskakująco dobry, że wiele dam dworu zaczęło stosować przepis Yang Gui Fei, aby poprawić wygląd swojej skóry.

Przełomowy dla maseczek był jednak wiek XX. Na rynku pojawiła się masa nowych formuł kosmetycznych, a pionierkami w tej dziedzinie były od zawsze rywalizujące ze sobą wyjątkowe kobiety – Helena Rubinstein (urodzona w Krakowie) i Elizabeth Arden. 

W XXI wieku mamy do czynienia z gigantycznym asortymentem  kosmetyków/kosmeceutyków, a rodzajów maseczek jest tak wiele, że wybór właściwej/właściwych jest niekiedy dość trudny.

Jakie mamy maseczki?

  1. Kremowe lub żelowe
  2. W postaci gęstej pasty (na bazie błota, glinki)
  3. W proszku – do rozrabiania na papkę
  4. W płachcie- moje ulubione, najmniej wymagające i wygodne w stosowaniu
  5. Płatki pod oczy

Czy maseczki są nam niezbędne w pielęgnacji? Oczywiście, że nie. Jeśli nie mamy czasu, a może i nawet ochoty to śmiało taką maseczkę w kremie możemy zastąpić grubszą warstwą naszego kremu pielęgnacyjnego, pozostawić go na około 20 minut na twarzy, a następnie zmyć. Ale jeśli jednak zdecydujemy się na „maseczkowanie” twarzy od czasu do czasu to nie tylko utrzymamy skórę w lepszej kondycji, ale również zyskamy wiele przyjemności.

Myślę, że stopniowe lecz systematyczne wprowadzanie w rutynowy rytuał pielęgnacyjny masek ułatwi nam zrozumienie ich działanie i poruszanie się w ich różnorodnym świecie, np., po podróży zwłaszcza samolotem warto zastosować maseczkę intensywnie nawilżającą w płachcie lub kremie, przed imprezami- maseczkę liftingującą i rozświetlającą, latem- bardziej oczyszczającą, chociażby dyniową.

Na jakim etapie naszej pielęgnacji nakładamy maseczkę?

Stosując ten produkt 2-3 razy w tygodniu używajmy maseczki, które należy zmyć wodą po etapie oczyszczania:

Przykład:

  1. Dwuetapowe oczyszczanie skóry
  2. maseczka zmywalna po 15-20 minutach
  3. tonizowanie skóry twarzy, szyi, klatki piersiowej (dekoltu)
  4. nakładanie produktów pielęgnacyjnych.

Maseczki w płachcie, często również wykorzystywane po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej, w domu używajmy po oczyszczeniu i etapie tonizowania skóry.

Moje ulubione maseczki to:

I. Mini Pumpin Mask (Dermaquest) – terapeutyczna maska dyniowa to kosmeceutyk normalizujący pracę gruczołów łojowych, świetnie usuwa martwy naskórek i odblokowuje „zatkane pory”. Kosmeceutyk oparty jest na naturalnym miąższu z dyni (40%), źródle czystej witaminy C (10%) przeciwstarzeniowo, oraz witamin z grupy B.
Zawiera dużą ilość beta-karotenu, który po przejściu przez naskórek działa seboregulująco, zmniejszając łojotok, tworzenie się zaskórników i zmian zapalnych, przez co efekt czystej skóry osiągany jest w stosunkowo krótkim czasie.
Maska wzbogacona jest o nisko stężony kwas migdałowy (tylko 4%) o działaniu antybakteryjnym oraz nawilżającym.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie probiotyków (2%) w postaci enzymów proteolitycznych otrzymywanych w procesie organicznego rozkładu dyni.

STOSOWANIE:

Niewielką ilość preparatu rozprowadź za pomocą pędzelka lub palców rąk na oczyszczoną twarz i szyję. Unikaj okolic oczu i bezpośredniego kontaktu z oczami. Nie aplikuj maski na skórę skaleczoną i z otarciami. Maskę pozostaw na skórze ok. 5 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą i osusz skórę. Maskę należy stosować 1-2 razy w tygodniu, natomiast u osób z silnymi zmianami trądzikowymi 3-4 razy. 

*kobiety ciężarne mogą stosować maskę od drugiego trymestru

II. C Infusion TX MASK (Dermaquest) – Przeciwstarzeniowa maska z 10% kwasem alfa-liponowym  i lipofilową formą witaminy C.

C Infusion TX Mask to kosmeceutyk oparty na połączeniu silnych antyoksydantów z peptydami biomimetycznymi. Maska rekomendowana jest dla każdego typu skóry, w szczególności naczynkowej, skłonnej do powstawania przebarwień i z oznakami starzenia się. W bogatej, odżywczej formule zastosowano najbardziej skuteczną lipofilową postać witaminy C: BV-OSC (4%). Wykazuje ona wysokie powinowactwo do bariery lipidowej naskórka, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć do skóry właściwej, gdzie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Hamuje także aktywność tyrozynazy ograniczając powstawanie przebarwień oraz wzmacnia naczynia krwionośne, łagodząc tendencje do czerwienienia się skóry. Działanie antyoksydacyjne maski intensyfikuje 10% kwas alfa-liponowy  oraz 4% ubichinon, dzięki czemu skóra jest gładka i jedwabista w dotyku.
Zastosowanie niskocząsteczkowego 5% kwasu hialuronowego ekstraktu z pomidora (3%) wpływa na lepsze nawilżenie i odżywienie skóry.

Dodatkowo formuła zawiera innowacyjny neuropeptyd – Argirelinę.  Substancja ta wykazuje działanie zbliżone do toksyny botulinowej, dzięki czemu rozpręża zmarszczki wywołane mimiką twarzy.

Zastosowanie peptydów biomimetycznych jak: 2% Matrixyl oraz 1.5% Rigin, ujędrnia i uelastycznia skórę. Infuzja różnorodnych składników aktywnych oraz olejek z pomarańczy, dają nie tylko ponadprzeciętne efekty terapeutyczne, ale również wprowadzają w głęboki stan odprężenia i relaksu.

STOSOWANIE:

Niewielką ilość maski rozprowadź na oczyszczoną skórę twarzy (omijając okolice oczu), szyi i dekoltu oraz delikatnie wmasuj. Maskę należy pozostawić na skórze na 5-10 min, a następnie zdjąć jej nadmiar chusteczką lub mokrym wacikiem. Maski nie należy zmywać w całości. Preparat należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Przy skórze z wyraźnie zaznaczonymi oznakami starzenia rekomendowane jest aplikowanie maski na całą noc i zmycie jej rano.

III. Vitalizing MASK PACK (Dermaheal) – niezwykle intensywnie rewitalizująca maseczka w płachcie, pielęgnująca naszą skórę nie tylko po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej, ale również o właściwościach AntiAging oraz nawilżających. Jej aktywne składniki to:

  • Oligopeptyd-24 – redukuje zmarszczki i odnawia skórę poprzez aktywowanie namnażania komórek. Dekapeptyd-4 – wzmacnia elastyczność skóry poprzez syntezę kolagenu i elastyny.
    Tripeptyd Miedzi-1 – zapobiega powstawaniu drobnych linii/zmarszczek poprzez tworzenie nowych komórek skóry. Dekapeptyd–3 – redukuje i zapobiega powstawaniu drobnych linii/zmarszczek poprzez aktywne tworzenie nowych komórek skóry.

Sposób użycia:
Nałożyć maskę na dobrze oczyszczoną skórę na twarzy. Pozostawić maskę na 15-20 minut. Stosować 2-3 razy w tygodniu. Po zdjęciu maski warto delikatnie opuszkami palców wklepać jej pozostałości w skórę twarzy, być może zbędne będzie użycie kremu pielęgnacyjnego (w zależności od rodzaju skóry).

IV. Cosmeceutical MASK PACK (Dermaheal) – niezwykle intensywnie odmładzająca maseczka w płachcie, pielęgnująca naszą skórę nie tylko po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej, ale również o właściwościach AntiAging oraz liftingujących. Jej aktywne składniki to:

  • Tripeptyd Miedzi-1: zapobiega powstawaniu drobnych linii/zmarszczek poprzez odnowę komórkową.
  • Arbutyna: rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu przebarwień.
  • Oligopeptyd-2: odpowiada za napięcie i wygładzenie skóry.

Sposób użycia:
Nałożyć maskę na dobrze oczyszczoną skórę na twarzy. Pozostawić maskę na 15-20 minut. Stosować 2-3 razy w tygodniu. Po zdjęciu maski warto delikatnie opuszkami palców wklepać jej pozostałości w skórę twarzy, być może zbędne będzie użycie kremu pielęgnacyjnego (w zależności od rodzaju skóry).

Moi Drodzy, to co opisałam w tym poście, to zaledwie wierzchołek góry lodowej/maseczkowej. Nie poruszyłam wielu kwestii, ale jak zwykle wybieram metodę „drobnych kroczków” aby Was nie zniechęcić i nie przestraszyć i  do pozostałych aspektów maseczkowania, takich jak maseczkowe gadżety, „maseczkowanie kreatywne”, zaawansowane lub „kosmiczne” jeszcze nie raz wrócimy.