Dekalog Pacjenta Medycyny Estetycznej

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 10 września, 2021
Cennik zabiegów Kraków

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są na życzenie pacjenta. W wielu przypadkach nie wiążą się z poprawą stanu zdrowia, czy usunięciem poważnych zagrożeń. Poddajemy się im dobrowolnie. I płacimy za nie. Dlatego, decydując o wyborze miejsca wykonania zabiegu i osoby, której zaufamy, powinniśmy przemyśleć kilka ważnych spraw. Poniższy Dekalog Pacjenta zwraca uwagę na te zagadnienia, od których zależą nie tylko efekty estetyczne, ale też nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

1. Korzystaj z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych wyłącznie przez wykwalifikowanego w tym zakresie lekarza. Masz prawo zapytać o jego kompetencje i doświadczenie. A także o jakość i działanie preparatów oraz urządzeń, które wykorzystuje.

2. W trakcie pierwszej wizyty (wywiadu lekarskiego) nie ukrywaj stanu swojego zdrowia: przebytych chorób, przyjmowanych leków, wcześniejszych zabiegów estetycznych. W razie potrzeby wykonaj zlecone badania.

3. Przedstaw swoje oczekiwania i poproś lekarza by omówił propozycje zabiegowe. Zapytaj o możliwe zagrożenia i powikłania. Jeśli lekarz zajmuje się także medycyną przeciwstarzeniową (anti-aging) poproś o stworzenie długoterminowego planu rewitalizacji skóry i poprawy stanu zdrowia.

4. Przed zabiegiem upewnij się jaki będzie koszt terapii i czy otrzymasz rachunek za wizytę. Podchodź rozsądnie do okazyjnych zabiegów i rabatów, wiedząc, że twoje bezpieczeństwo zależy także od jakości preparatów i sprzętu.

5. Bądź świadomy zapisów i konsekwencji podpisywanej przez siebie Zgody na Wykonanie Zabiegu.

6. Poproś o przedstawienie przebiegu zabiegu i jego konsekwencji. Możesz też poprosić o pokazanie certyfikatu urządzenia lub preparatu, którym będzie on wykonywany.

7. Zwróć uwagę na warunki wykonania zabiegu – stan sanitarny gabinetu i jego wyposażenie. Nigdy nie gódź się na zabieg przypadkowy, nie przystosowany do tego miejsca.

8. Miej świadomość, że na efekty terapii z reguły trzeba poczekać. Nie przerywaj zabiegów, które należy wykonać w serii. Dokładnie stosuj się do zaleceń pozabiegowych.

9. Upewnij się, że po zabiegu, w razie wątpliwości czy niepożądanych efektów, będziesz mieć łatwy kontakt z lekarzem, a w przypadku powikłań uzyskasz niezbędną pomoc.

10. Nigdy nie wykonuj w jednym czasie różnych zabiegów u kilku lekarzy, nie informując ich o tym. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz poprosić o wydanie swojej
dokumentacji medycznej, którą powinieneś okazać przy kolejnych zabiegach.

 

Źródło: Ogólnopolski Program Edukacyjny Bezpieczeństwa Zabiegów Medycyny Estetycznej – Bezpieczna Klinika. Uroda i Medycyna 3/21