Dwuetapowe oczyszczanie skóry

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
 • 21 stycznia, 2021
Dwuetapowe oczyszczanie skóry

Pielęgnacja domowa w dobie pandemii jest szczególnie ważna. Retinol, kwas hialuronowy, kolagen, α- i β-hydroksykwasy to składniki, które doskonale już wszyscy znamy i chętnie wybieramy kosmeceutyki, które je zawierają. Wyjątkowy 2020 rok przyniósł nam spore zmiany w oczekiwaniach i potrzebach dotyczących pielęgnacji domowej. Co raz częściej Pacjenci pytają o sprawdzone produkty oraz skuteczne substancje w nich zawarte. Szczególnie teraz kiedy nosimy na twarzy maseczki ochronne i nie sądzę, że w roku 2021 to się zmieni, dbałość o skórę w oparciu o profesjonalne preparaty jest niezmiernie ważna.

różne kobiety, różna cera

Kontynuując temat świadomej pielęgnacji skóry dziś chciałabym się skupić na szczegółach funkcjonowania tego procesu na tle rasowych różnic właściwości skóry.

Ostatnio w krajach europejskich co raz bardziej modne staje się oczyszczanie azjatyckie twarzy, które w moim odczuciu nie do końca znajduje uzasadnienie w przypadku wszystkich Europejek. Pamiętajmy, że skóra każdej z Nas ma indywidualne właściwości.

Pewne stare powiedzenie mówi: „Zdrowa skóra to nie jest efekt przypadku”. W końcu to największy narząd naszego ciała i pierwsza bariera ochronna przed oddziaływaniem wielu czynników. Jeśli znasz któryś z wschodnich sposobów dbania o zdrową i nieskazitelną cerę, to pewnie jest to słynny azjatycki rytuał pielęgnacyjny w 10 krokach ☺

 • Krok 1: kosmetyk do demakijażu i olejek myjący
 • Krok 2: kosmetyk myjący na bazie wody
 • Krok 3: kosmetyk złuszczający
 • Krok 4: tonik
 • Krok 5: esencja
 • Krok 6: ampułki, koncentraty i serum
 • Krok 7: maseczka w płachcie
 • Krok 8: krem pod oczy
 • Krok 9: kosmetyk nawilżający
 • Krok 10: preparat z filtrem przeciwsłonecznym

Nie oszukujmy się, każda z Nas, nawet największa miłośniczka dbania o siebie jak widzi tak długą listę zadań myśli sobie: „O matko, Koreanki to dopiero mają dla siebie sporo czasu….”. Czy tak jest naprawdę??? Fakt – generalnie Koreanki stosują więcej kosmetyków niż kobiety Zachodu, ale nie wszystkie codziennie, a my nie zawsze powinniśmy sięgać po każdy produkt, który akurat Kobietą Azji służy.

A teraz spójrzmy na przebieg starzenia się skóry nieco szerzej z naukowego punktu widzenia. Analizując wyniki badań dotyczące rasowych różnic w budowie i funkcji skóry możemy śmiało powiedzieć, że większość danych, takich jak porównanie spontanicznego złuszczania warstwy rogowej, zawartość w niej wody, pH skóry, elastyczność i rozciągliwość skóry, wielkość gruczołów łojowych pozostają sprzeczne i nie pozwalają wyciągnąć wniosków. Jednak grubość warstwy rogowej jest taka sama u wszystkich ras, ale ciemniejsza skóra jest bardziej zwarta i zawiera więcej lipidów. Najwięcej dokładnie opisanych i wyraźnych różnic dotyczy zawartości melaniny w skórze różnych ras. Jej zwiększona ilość u raz ciemniejszych oznacza znaczącą korzyść – opóźnienie fotostarzenia. W oparciu o przeprowadzone badania można jednak stwierdzić, że pomimo występującej tu znaczącej ochrony zapewnionej przez melaninę, to jednak nawet u tej grupy pacjentów powinno się położyć nacisk na fotoprotekcję. Dlaczego? Są jednak i ujemne strony posiadania wyższych poziomów barwnika (tj. ciemniejszej barwy skóry) – zwiększone ryzyko przebarwień z powodu zarówno zabiegów estetycznych jak i stanów chorobowych (potrądzikowych, po stanach zapalnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry).

A jak wygląda porównanie przebiegu strzeżenia skóry u poszczególnych ras? W badaniu porównującym osoby pochodzenia francuskiego i chińskiego stwierdzono, że u Chinek znacznie ważniejszą oznaką starzenia się była hiperpigmentacja a nie obecność zmarszczek.

W badaniu u pacjentów Japońskich i Kaukaskich u tych pierwszych wynik pomiarów zwiotczenia był znacznie niższy w porównaniu z osobami rasy kaukaskiej. Starzenie dolnej partii twarzy było częstsze u tych ostatnich.

U Afroamerykanów kliniczne objawy starzenia się są mniej wyraziste i mają tendencje do późniejszego występowania co najmniej o dekadę w porównaniu ze skorą przedstawicieli rasy kaukaskiej.

A teraz wróćmy do Polek 😊 Wielu pacjentów, a szczególnie pacjentek narzeka na podkrążone i zapadnięte oczy, podczas gdy u innych występują pod oczami „worki”. Oznaki starzenia się dolnych powiek zazwyczaj pojawiają się razem ze starzeniem się środkowej części twarzy około 30-go roku życia. Wtedy to policzkowa poduszeczka tłuszczowa opada z jej położenia pokrywającego dolną krawędź oczodołu i odkłada się wzdłuż bruzdy nosowo-wargowej.

Jak szanowni Czytelnicy/Pacjenci widzą, różnic w budowie i fizjologii skóry jest wiele, nie wszystko dla nas jest poznane, ale pewne jest jedno… każda pielęgnacja powinna być dobrana indywidualnie i spełniać podstawowe potrzeby skóry:

 1. Prawidłowe oczyszczanie, najlepiej dwuetapowe
 2. Tonizowanie skóry (toniki, hydrolaty)
 3. Antyoksydacja i Fotoprotekcja na dzień
 4. Zaspokojenie indywidualnych potrzeb skóry w ciągu regeneracji nocnej
 5. Pielęgnacja skóry dopasowana do pory roku

Oczyszczanie skóry, czyli jej przygotowanie do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych jest pierwszym krokiem profesjonalnej pielęgnacji. Seria kosmetyków Dermaquest/Dermomedica zakłada kompletny demakijaż, głębokie oczyszczanie i jeśli istnieje taka potrzeba delikatne złuszczanie martwego naskórka. Czas na azjatyckie dwuetapowe oczyszczanie skóry z Dermaquest/Dermomedica.