Fotoprotekcja - co to jest SPF? A więc jak dopasować filtr UV do rodzaju skóry.

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 30 marca, 2021
Fotoprotekcja - co to jest SPF? A więc jak dopasować filtr UV do rodzaju skóry.

Przy wyborze preparatów przeciwsłonecznych należy kierować się wskaźnikiem SPF- SUN PROTECTION FACTOR. Jest to wskaźnik ochrony, pokazujący po jakim czasie pojawi się na skórze rumień wywołany przez UVB. Każdy z nas w zależności od fototypu skóry może przebywać bezpiecznie na słońcu przez około 5-15 minut (zanim doznamy poparzenia; tak, rumień= zaczerwienienie skóry to nic innego, jak poparzenie pierwszego stopnia!!!). 

Fototypy skóry wg Fitzpatricka:

Populacja polski to w większości fototyp II.

Fotoprotekcja - co to jest SPF?

Wskaźnik SPF wydłuża czas po jakim dojdzie do poparzenia. Pragnę jednak podkreślić, że ŻADEN PREPARAT OCHRONNY NIE ZATRZYMUJE UV W 100%. Kolejny fakt, aby skórze zapewnić ochronę na poziomie SPF 50+ powinno się użyć 2 mg kremu na 1cm2 powierzchni skóry, a więc łyżeczka do herbaty powinna być wklepana w twarz i szyję!!! Nierealne?! Oczywiście, że nie… żaden z nas nie pokażę się na zewnątrz z warstwą „śmietany” na twarzy. A zatem, używając ilości przeciętnej kremu SPF 50+ na skórze mamy ochronę na poziomie SPF 15, i to jest już w porządku, chroni nas przed rumieniotwórczą (oparzeniową) dawką UV. Zmierzam do tego, aby jednak starać się wybierać preparaty o SPF 30-50+. Pamiętajmy również, że choć preparaty są w większości wodoodporne, ale „ręcznikoodporne” już nie są. Konieczne jest dosmarowanie się co 2-3 godziny. Zawsze szukaj na opakowaniu opisu, że kosmetyk zabezpiecza nie tylko przed UVB, ale również przed UVA, a dobrze byłoby i przed HEV, IR.

Preparaty dobieraj w zależności od rodzaju skóry, dla suchej- odpowiednia będzie bogata, odżywcza formuła, skóra tłusta- polubi lekkie, niekomedogenne formuły. Skóra naczyniowa doceni dodatkowe składniki je wzmacniające i bardzo wysokie SPF. Dla skóry skłonnej do podrażnień wybierz sprej, który nie trzeba rozsmarowywać. 

I na koniec…filtry się nie sumują…Jeśli masz krem o SPF 15 do dziennej pielęgnacji a podkład SPF 30, to nie oznacza, że ochrona razem wynosi SPF 45…Niestety…

Czas wybrać odpowiedni dla siebie preparat. Na ochronę przeciwsłoneczną nigdy nie jest za późno. Kosmetyki z filtrami oprócz zabezpieczenia prze szkodliwym działaniem UV pomagają skórze się regenerować. Zapewniają zwiększenie skuteczności wszelkich kuracji odmładzających, a już szczególnie walki z przebarwieniami. 

Zastanawiasz się jaki filtr wybrać chemiczny czy mineralny? Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w drugiej części o Fotoprotekcji!

Czy wiesz już, że opalanie może być zupełnie bezpieczne?