Fotoprotekcja – filtr chemiczny czy mineralny? Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 23 marca, 2021
diagnostyka chorób skóry

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się już co to jest SPF i jak dopasować filtr UV do rodzaju skóry. Dzisiaj zgodnie z obietnicą opowiem Wam o właściwościach filtrów ochronnych. Mądra natura wykształciła procesy obronne przed promieniowaniem UV, m.in. produkcja melaniny, pogrubienie warstwy rogowej. To wszystko służy odbijaniu/pochłanianiu części promieniowania słonecznego. Gdybyśmy unikali wystawiania się na słońce, co w świecie realnym nie jest do końca możliwe, zniszczenia wywołane przez kumulujące się dawki UVA, UVB nie byłyby widoczne nawet do 80 roku życia. Lekceważenia ochrony przeciwsłonecznej sprawia, że „piętno popromienne” może zostać odciśnięte na naszej twarzy nawet w okolicach 30 roku życia (oczywiście uwzględniamy słońce- UVB, jak i solaria- głównie UVA).

W tym miejscu warto wspomnieć o świetle niebieskim – BLUE LIGHT, które charakteryzuje mniej więcej zakres długości fali 400-500 nm i wchodzi w spektrum promieniowania widzialnego. Nie należy zapominać, że blue light jest w pewnym sensie bardzo podobne do promieniowania UVA i powoduje fotoaging. Światło niebieskie wyzwala duże ilości wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry, uszkadzając warstwę ochronną skóry oraz włókna kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się sucha, traci sprężystość oraz szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

Promieniowanie podczerwone (infrared radiation, IR) stanowią fale o długości 760 nm – 1 mm. Dzieli się je na 3 pasma: IR-A o długości 760–1400 nm, IR-B (1400–3000 nm) i IR-C (3000 nm–1 mm). IR wchodzi w skład promieniowania emitowanego przez słońce, wraz z promieniowaniem ultrafioletowym, a także światłem widzialnym. Jak zauważyła prof. dr hab. Joanna Narbutt  „W prowadzonych badaniach naukowych wykazano, że IR, podobnie do UVA i UVB ma zdolność do aktywacji szlaków przekazów komórkowych, prowadzących do transkrypcji genów. Zjawiskiem leżącym u podłoża tych zjawisk jest zdolność IR do generacji wolnych rodników tlenowych. Jedną z konsekwencji działania IR jest nasilenie ekspresji metaloproteaz macierzy komórkowej, które mają zdolność degradacji kolagenu typu 1 i 3 oraz włókien elastycznych. To zjawisko jest jednym z elementów procesu przyspieszonego fotostarzenia się skóry.”

Dodatkową rolę odgrywa tu proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń włosowatych na bazie istniejących. Naczynia nowopowstałe przy udziale ekspozycji skóry na promienie słoneczne są niedojrzałe, co wiąże się z dużym ryzykiem ich nieszczelności. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się okołonaczyniowych stanów zapalnych. Promienie IR, podobnie jak UV indukują skórną angiogenezę, dodatkowo zaburzając równowagę pomiędzy czynnikami pro- i anty-angiogennymi.

W „oceanie” zwanym PROMIENIOWANIEM wydawać by się mogło, że łatwo jest zatonąć, jednak są tu wszechobecne „koła ratunkowe” zwane filtrami. Związki, wchodzące w ich skład pochłaniają, neutralizują promieniowanie UV, BL, IR. To z kolei zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Właśnie dlatego kosmetyki z filtrami nazywane najlepszymi i najskuteczniejszymi preparatami przeciwstarzeniowymi.

Wyróżniamy: 

  • filtry chemiczne – pochłaniające promieniowanie, 
  • mineralne/fizyczne – odbijające promieniowanie. 

Większość kosmetyków, dermokosmetyków, kosmeceutyków zawiera mieszaninę kilku filtrów fizycznych i chemicznych. Takie połączenie zapewnia szerokie spektrum ochrony przed obydwa typami promieniowania (UVA i UVB). Wyjątek- kremy dla alergików, dla dzieci i kremy pod oczy- tu prymat wiodą filtry fizyczne o znacznie mniejszym ryzyku podrażnień. 

Część wysokiej klasy profesjonalnych preparatów ochronnych, np. CBD Blue Light Defense SPF 30 zawiera również szereg  składników nawilżających, przeciwzapalnych i substancje zapewniające pełną ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB, HEV i IR. Jest to ekskluzywna propozycja dla osób, ze skórą wrażliwą, z przewlekłym stanem zapalnym (trądzik, ŁZS, AZS), narażonych na stres oksydacyjny przebarwienia i dla osób o bardzo intensywnym stylu życia. Nawilżająca formuła, filtry mineralne, witaminy i CBD zapewniają ochronę przed uszkodzeniami egzogennymi i szybką regenerację komórek uszkodzonych. Krem jest swego rodzaju miejscowym suplementem, który dostarcza do skóry substancji antyoksydacyjnych i chroni ją przed degradacyjnym wpływem słońca, wolnych rodników i promieniowaniem z nowoczesnych technologii.

Czy opalanie może być bezpieczne? Dowiedz się więcej.