Fotoprotekcja - jak bezpiecznie cieszyć się słońcem?

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 11 czerwca, 2024

Stosowanie SPF jest niezbędne dla ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały rok. Latem nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i dbanie o jej fotoprotekcję. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry i innych poważnych problemów zdrowotnych związanych z ekspozycją na słońce. W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe zasady i wskazówki dotyczące skutecznej fotoprotekcji oraz nawyki pozwalające cieszyć się piękną i zdrową skórą przez całe lato.

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie ultrafioletowe UV dzielimy na UVA, UVB i UVC, które różnią się długością fali i działaniem na naszą skórę.

  • UVC – ma najkrótszą falą (200-290 nm) i nie dociera do powierzchni ziemi, gdyż przynajmniej teoretycznie blokuje go warstwa ozonowa, a więc nie oddziałuje na naszą skórę.
  • UVA – ma falę najdłuższą (320-400 nm) i jest obecne od 1 stycznia do 31 grudnia – przez cały rok. Stanowi >90% spektrum UV w promieniowaniu docierającym na Ziemie. W praktyce klinicznej jest to niezwykle istotne, gdyż UVA przenika przez przeciętnej grubości szybę okienną, przez chmury, ubrania i oddziałuje na głębsze warstwy skóry, nie powodując u zdrowych osób wystąpienia rumienia. Jednak efektem jest uszkodzenie fibroblastów, komórek dendrytycznych skóry, a przede wszystkim włókien kolagenowych i elastyny.
  • UVB – są to tak zwane średnie promienie UV (długość fali 290-320 nm) lub promienie rumieniotwórcze. W Polsce operuje od 1 marca do 30 września. W około 90% pochłaniane w naskórku, przede wszystkim w warstwie rogowej. I to dokładnie w tej najbardziej powierzchownej warstwie skóry obserwowane są główne efekty jego działania. Wpływ na keratynocyty, komórki Langerhansa, melanocyty wywołuje szereg reakcji biochemicznych i prowadzi do mutacji o ich obrębie, a jeśli zmiany te z kolei nie zostaną naprawione/usunięte dochodzi do kancerogenezy posłonecznej. Promieniowanie UVB przenika przez wodę.

Krem z filtrem – jak go odpowiednio stosować?

  • SPF (Sun Protection Factor): Wybierz krem z filtrem o odpowiednim współczynniku SPF. Dla większości osób zaleca się co najmniej SPF 30, ale dla skóry wrażliwej lub jasnej lepiej wybrać SPF 50+(np. Mesoestetic Light Water Antiaging Veil, Melan 130, Mesoprotech Antiaging Facial Sun Mist)
  • Filtry UVB i UVA: Upewnij się, że krem chroni przed promieniowaniem UVB (odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne) oraz UVA (odpowiedzialnym za starzenie się skóry i ryzyko raka skóry).

Nakładaj krem w odpowiedniej ilości – około 2 mg/cm² skóry, co odpowiada około jednej łyżeczce na twarz i szyję. Aplikuj krem co 2 godziny, a także po każdej kąpieli, intensywnym poceniu się lub wytarciu ręcznikiem. Nałóż krem na około 15-30 minut przed wyjściem na słońce, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

Bezpieczne opalanie

Staraj się unikać słońca w godzinach 10:00-16:00, gdy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Wybierz poranne lub późno popołudniowe godziny na opalanie.Zacznij od krótkich okresów spędzonych na słońcu, stopniowo zwiększając czas ekspozycji. To pozwoli skórze przyzwyczaić się do słońca i zmniejszy ryzyko oparzeń.Słońce może wysuszać skórę, dlatego ważne jest regularne nawilżanie i pielęgnacja. Wybieraj kosmetyki nawilżające i regenerujące skórę po opalaniu, które przywrócą odpowiednie nawilżenie i odżywienie.

Ochrona przed promieniowaniem na co dzień

Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV przenika przez chmury, dlatego warto stosować krem z filtrem na co dzień, nie tylko na plaży. Zakrywanie skóry odzieżą, szczególnie wrażliwych partii ciała jak twarz, ramiona czy dekolt, stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Wybieraj lekkie, przewiewne tkaniny i nakrycia głowy, które zapewnią skuteczną barierę przed promieniami UV.

Fotoprotekcja to najskuteczniejsza broń z fotostarzeniem i najskuteczniejsza profilaktyka chroniąca przed powstawaniem nowotworów skóry. Musisz o niej pamiętać zawsze, bez względu na porę roku czy wiek! Dbając o odpowiednią ochronę, możemy cieszyć się słońcem bez narażania zdrowia skóry na niepotrzebne ryzyko.

Fotoprotekcja Kraków

W Specjalistycznym Instytucie Medycznym SIM-MED w Krakowie dermatolodzy ocenią twój stan skóry, zidentyfikują zmiany skórne spowodowane promieniowaniem UV oraz zalecą odpowiednie produkty fotoprotekcyjne (np. kremy z filtrem SPF) lub dobiorą odpowiednie zabiegi, które poprawią wygląd skóry i wpłyną pozytywnie na nasz wygląd. Serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami lub do skorzystania z łatwej i wygodnej rezerwacji online!