Biodegradowalne wypełniacze - kilka słów na temat kwasu hialuronowego

- 3 września, 2021

KWAS HIALURONOWY– skrót HA – jest bezbarwną, lepką cieczą i naturalnym składnikiem naszej skóry, kości, stawów, chrząstki oraz tkanki łącznej. Niewątpliwie jest to substancja, znana większości z Was. Spośród ogromu przeróżnych preparatów do zabiegów z zakresu medycyny/dermatologii estetycznej największy wybór mamy w kwasie hialuronowym. Część Pacjentów wciąż myli jego zastosowanie w poszczególnych obszarach przede wszystkim twarzy, opisując np. swoją niechęć do „nienaturalnych ust”, dających nienaturalny wygląd, a to wcale nie stary i poczciwy neuromodulator jest sprawcą „przerysowanych” obszarów, np. „napompowanych” policzków, „wulgarnych” ust, „teksańskiej żuchwy”, tylko ON – LUBIANY PRZEZ ZDECYDOWANĄ WIĘKSZOŚĆ KWAS HIALURONOWY, zwany również HIALURONIANEM.
Kwas hialuronowy jest glukozaminoglikanem, złożonym z cząsteczek N-acetyloglukozaminy i kwasu glukurowego, wytwarzanym na powierzchni komórek przez syntazy HA. Enzymatyczny rozkład kwasu hialuronowego odbywa się za pośrednictwem hialuronidaz, dlatego część producentów łączy w swoich produktach HA z peptydami, hamującymi działanie tych enzymów (hialuronidaz), tym samym wydłużając efekty pozabiegowe.
Przenieśmy się jednak w czasie, tak np. do lat 80 XX stulecia. Pierwszy kosmetyczny preparat z HA pozyskano wówczas z grzebieni kogucich, chrząstek rekina i soczewki oka. Proces syntezy był trudny, preparat drogi w produkcji, zanieczyszczony, co często wywoływało reakcje alergiczne, stan zapalny, a na dodatek efekt po nim był niezwykle krótkotrwały.
Dziś w dobie ekstremalnie szybkiego rozwoju technologii wydawać by się mogło, że ani lekarze, ani pacjenci już nie borykają się z problemem wyboru dobrego, czystego, certyfikowanego kwasu hialuronowego, ale nic bardziej mylnego… nasz rynek został przesycony specyfikami na bazie HA, a próbując wybrać „produkt roku” często nawet najbardziej świadomi Pacjenci czują się zagubieni. Czas więc nakreślić sposób, w jaki najłatwiej byłoby nam wybrać przede wszystkim BEZPIECZNY preparat, a dopiero później poddać się zabiegowi z jego użyciem.
Kwas hialuronowy do iniekcji powinien:
- Być zarejestrowany jako wyrób medyczny.
- Posiadać badania kliniczne, potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo.
- Mieć odpowiednią konstrukcje technologiczną oraz właściwości reologiczne (spoistość, elastyczność, plastyczną, integralność tkankową), co pozwoli na naturalną ekspresję twarzy po zabiegu, a Pacjent będzie cieszył się efektem przez wiele miesięcy.
- Dysponować biologiczną czystością i funkcjonalnością produktu (pozwalające uzyskać naturalne, autentyczne rezultaty, a zarazem uniknąć niepożądanych reakcji zapalnych).
Wysokiej jakości kwas hialuronowy ma szczególne znaczenie w zabiegach przywracających utraconą objętość tkanek, modelowania ust, poprawy konturu twarzy. Preparat ten zapewnia nam również doskonałe świadome dbanie o naszą skórę – jej nawilżenie i biorewitalizacje, szczególnie w okolicy szyi, klatki piersiowej („dekoltu”), dłoni, okolicy oka będąc składową licznych koktajli do mezoterapii.
Kochani, podsumowując: wybór spośród ponad 200 wypełniaczy dostępnych na naszym rynku potrafi stworzyć spore trudności zarówno doświadczonym Lekarzom, jak i świadomym Pacjentom, warto więc przemyśleć swój wybór zarówno w zakresie miejsca jak i osoby wykonującej zabieg z zastosowaniem tego dobrodziejstwa.
Zobacz pozostałe wpisy
- Czym jest bruksizm? 24 listopada, 2023
- Zmarszczki – rodzaje, przyczyny i zapobieganie 8 listopada, 2023
- Wypełnianie ust kwasem hialuronowym 24 października, 2023
- Clinical Experts’ Meeting z Merz Aesthetics 16 października, 2023
- Jak powstają kurze łapki i jak z nimi walczyć? 10 października, 2023