Badanie znamion i pieprzyków

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
usuwanie znamion Kraków

Nasza skóra narażona jest na działanie czynników genetycznych i środowiskowych, które powodują, że na jej powierzchni powstają różnego typu zmiany. Część z nich świadczy o rozwoju choroby, inne stają się przyczyną dyskomfortu ze względów estetycznych. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jak powstają pieprzyki?

Pojawiają się z powodu rozmnażania się komórek barwnikowych (melanocytów). Dzieje się to zazwyczaj pod wpływem promieniowania słonecznego – melanina chroni przed nim naszą skórę. Tak powstałe znamiona mogą mieć charakter atypowy, o czym świadczą nieregularne brzegi, asymetryczny kształt oraz wielkość powyżej 5 mm – wówczas ryzyko wystąpienia czerniaka jest znacznie większe niż w przypadku zmian łagodnych. Należy zatem pamiętać o wizytach kontrolnych u dermatologa, gdyż umożliwiają one wczesne wykrycie choroby. W gabinecie SIM-MED w Krakowie lekarze posługują się dermatoskopią i trichoskopią, dzięki czemu precyzyjnie wykonują badanie znamion i pieprzyków na skórze ciała oraz głowy – a to stanowi punkt wyjścia do planowania leczenia.

Widzimy się raz w roku

W przypadku osób dorosłych dermatolodzy zalecają profilaktyczne przeprowadzanie badania pieprzyków raz w roku. Warto umawiać się na konsultację zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy skóra nie jest mocno opalona (może to wpływać na wynik dermatoskopii). Bezwzględnie jednak, nawet latem, nie należy zwlekać z zapisaniem się na wizytę, kiedy zauważamy niepokojące zmiany wielkości, faktury czy koloru znamienia.

Wskazania do dermatoskopii

W tej metodzie ważną rolę odgrywa dermatoskop, czyli urządzenie ze zintegrowanym oświetleniem, które powiększa dziesięciokrotnie konkretny obszar skóry. Pozwala odróżnić łagodne zmiany o charakterze melanocytowym od złośliwych, takich jak czerniak. Warto więc skonsultować się z dermatologiem, jeśli na skórze mamy:

 • znamiona barwnikowe,
 • brodawki łojotokowe,
 • naczyniaki,
 • plamy soczewicowate,
 • włókniaki (miękkie i twarde),
 • nowe zmiany lub zmiany, które z czasem uległy pewnym przeobrażeniom, na przykład pod względem kształtu.

Dla wielu naszych Pacjentów istotne są także kwestie estetyczne. Po profesjonalnym badaniu pieprzyków i znamion lekarz może zaproponować ich usunięcie lub pozostawienie na skórze. Z pomocą opisywanej metody diagnostycznej możliwe jest także wykrycie skórnych chorób zakaźnych (takich jak świerzb) czy infekcyjnych (na przykład grzybicy) oraz zmian w obrębie płytki paznokciowej.

Wskazania do trichoskopii

Trychoskop powiększa dany obszar nawet dwieście razy, dzięki czemu specjalista bez problemu może ocenić stan włosa (jego łodygi, mieszków) i skóry głowy, a także przeprowadzić badanie znamion, które umiejscowiły się w tej okolicy. Trichoskopię warto wykonać, gdy zauważamy takie objawy jak:

 • wypadanie włosów,
 • łysienie,
 • powstanie wyczuwalnych lub widocznych zmian na skórze głowy.

W celu uzupełnienia informacji uzyskanych w czasie wywiadu lekarz może zalecić wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych, co pozwoli mu kompleksowo zająć się problemem Pacjenta.

usuwanie znamion Kraków

Nieinwazyjne leczenie znamion i pieprzyków

Na podstawie diagnostyki metodą dermatoskopii lub trichoskopii specjalista zaproponuje plan leczenia. W SIM-MED w Krakowie zwracamy uwagę na to, by ograniczać leczenie chirurgiczne, które często pozostawia na skórze trwałe, nieestetyczne blizny. W przypadku braku klinicznych oraz dermoskopowych wskazań do tego zabiegu oraz obecności na skórze niemelanocytowych zmian (brodawki łojotokowe, włókniaki, naczyniaki ect) proponujemy naszym Pacjentom metody nieinwazyjne, takie jak:

 • elektrokoagulacja – wykorzystujemy prąd elektryczny wysokiej częstotliwości emitowany przez elektrody w celu termicznego oddziaływania na zmiany,
 • krioterapia – tu z kolei korzystamy z ciekłego azotu o temperaturze -196°C.

W ten sposób usuwamy pieprzyki, nie pozostawiając żadnych śladów. Wiemy, jak ważny dla naszych Pacjentów jest aspekt estetyczny, zatem dokładamy wszelkich starań, by opuszczali nasze gabinety z poczuciem komfortu.

trychologia Kraków

Dermatologiczne grupy ryzyka

Istotne jest, by osoby, które mają w rodzinnej historii chorób przypadki czerniaka, zwracały szczególną uwagę na to, co dzieje się z ich skórą. W tej grupie badanie znamion i pieprzyków powinno być przeprowadzane co pół roku. Pozwala to na kontrolowanie zmian i wczesne reagowanie. Lekarz dokładnie obejrzy miejsca, których sam Pacjent nie mógłby zobaczyć lub o których by nie pomyślał – należy bowiem pamiętać, że czerniak występuje również na skórze głowy, a także w okolicy płytki paznokciowej.

Badanie znamion i pieprzyków: od profilaktyki, przez rozpoznanie, po leczenie

Wykonywane w SIM-MED badanie znamion i pieprzyków jest precyzyjne, lecz nieinwazyjne – nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony Pacjenta. Zapraszamy do naszych gabinetów ulokowanych w Krakowie i Wadowicach, aby skonsultować się z dermatologiem. Jesteśmy do dyspozycji – wizytę można umówić telefonicznie.

Cennik

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Lekarze wykonujący badanie

dr n. med.
Ana Kucharski-Alekseenko

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Justyna Kostyra-Grabowska

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Anna Sobczyk

UMÓW WIZYTĘ