Badanie znamion i pieprzyków

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
trichoskopia 2

Nasza skóra narażona jest na działanie czynników genetycznych i środowiskowych, które powodują, że na jej powierzchni powstają różnego typu zmiany. Część z nich świadczy o rozwoju choroby, inne stają się przyczyną dyskomfortu ze względów estetycznych. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jak powstają pieprzyki?

Pojawiają się z powodu rozmnażania się komórek barwnikowych (melanocytów). Dzieje się to zazwyczaj pod wpływem promieniowania słonecznego – melanina chroni przed nim naszą skórę. Tak powstałe znamiona mogą mieć charakter atypowy, o czym świadczą nieregularne brzegi, asymetryczny kształt oraz wielkość powyżej 5 mm – wówczas ryzyko wystąpienia czerniaka jest znacznie większe niż w przypadku zmian łagodnych. Należy zatem pamiętać o wizytach kontrolnych u dermatologa, gdyż umożliwiają one wczesne wykrycie choroby. W gabinecie SIM-MED w Krakowie lekarze posługują się dermatoskopią i trichoskopią, dzięki czemu precyzyjnie wykonują badanie znamion i pieprzyków na skórze ciała oraz głowy – a to stanowi punkt wyjścia do planowania leczenia.

Wskazania do dermatoskopii

W tej metodzie ważną rolę odgrywa dermatoskop, czyli urządzenie ze zintegrowanym oświetleniem, które powiększa dziesięciokrotnie konkretny obszar skóry. Pozwala odróżnić łagodne zmiany o charakterze melanocytowym od złośliwych, takich jak czerniak. Warto więc skonsultować się z dermatologiem, jeśli na skórze mamy:

 • znamiona barwnikowe,
 • brodawki łojotokowe,
 • naczyniaki,
 • plamy soczewicowate,
 • włókniaki (miękkie i twarde),
 • nowe zmiany lub zmiany, które z czasem uległy pewnym przeobrażeniom, na przykład pod względem kształtu.

Dla wielu naszych Pacjentów istotne są także kwestie estetyczne. Po profesjonalnym badaniu pieprzyków i znamion lekarz może zaproponować ich usunięcie lub pozostawienie na skórze. Z pomocą opisywanej metody diagnostycznej możliwe jest także wykrycie skórnych chorób zakaźnych (takich jak świerzb) czy infekcyjnych (na przykład grzybicy) oraz zmian w obrębie płytki paznokciowej.

Wskazania do trichoskopii

Trychoskop powiększa dany obszar nawet dwieście razy, dzięki czemu specjalista bez problemu może ocenić stan włosa (jego łodygi, mieszków) i skóry głowy, a także przeprowadzić badanie znamion, które umiejscowiły się w tej okolicy. Trichoskopię warto wykonać, gdy zauważamy takie objawy jak:

 • wypadanie włosów,
 • łysienie,
 • powstanie wyczuwalnych lub widocznych zmian na skórze głowy.

W celu uzupełnienia informacji uzyskanych w czasie wywiadu lekarz może zalecić wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych, co pozwoli mu kompleksowo zająć się problemem Pacjenta.

badanie znamion

Nieinwazyjne leczenie

Na podstawie diagnostyki metodą dermatoskopii lub trichoskopii specjalista zaproponuje plan leczenia. W SIM-MED w Krakowie zwracamy uwagę na to, by ograniczać leczenie chirurgiczne, które często pozostawia na skórze trwałe, nieestetyczne blizny. W przypadku braku klinicznych oraz dermoskopowych wskazań do tego zabiegu oraz obecności na skórze niemelanocytowych zmian (brodawki łojotokowe, włókniaki, naczyniaki ect) proponujemy naszym Pacjentom metody nieinwazyjne, takie jak:

 • elektrokoagulacja – wykorzystujemy prąd elektryczny wysokiej częstotliwości emitowany przez elektrody w celu termicznego oddziaływania na zmiany,
 • krioterapia – tu z kolei korzystamy z ciekłego azotu o temperaturze -196°C.

W ten sposób usuwamy pieprzyki, nie pozostawiając żadnych śladów. Wiemy, jak ważny dla naszych Pacjentów jest aspekt estetyczny, zatem dokładamy wszelkich starań, by opuszczali nasze gabinety z poczuciem komfortu.

badania pieprzyków

Widzimy się raz w roku

W przypadku osób dorosłych dermatolodzy zalecają profilaktyczne przeprowadzanie badania pieprzyków raz w roku. Warto umawiać się na konsultację zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy skóra nie jest mocno opalona (może to wpływać na wynik dermatoskopii). Bezwzględnie jednak, nawet latem, nie należy zwlekać z zapisaniem się na wizytę, kiedy zauważamy niepokojące zmiany wielkości, faktury czy koloru znamienia.

Dermatologiczne grupy ryzyka

Istotne jest, by osoby, które mają w rodzinnej historii chorób przypadki czerniaka, zwracały szczególną uwagę na to, co dzieje się z ich skórą. W tej grupie badanie znamion i pieprzyków powinno być przeprowadzane co pół roku. Pozwala to na kontrolowanie zmian i wczesne reagowanie. Lekarz dokładnie obejrzy miejsca, których sam Pacjent nie mógłby zobaczyć lub o których by nie pomyślał – należy bowiem pamiętać, że czerniak występuje również na skórze głowy, a także w okolicy płytki paznokciowej.

Badanie znamion i pieprzyków: od profilaktyki, przez rozpoznanie, po leczenie

Wykonywane w SIM-MED badanie znamion i pieprzyków jest precyzyjne, lecz nieinwazyjne – nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony Pacjenta. Zapraszamy do naszych gabinetów ulokowanych w Krakowie i Wadowicach, aby skonsultować się z dermatologiem. Jesteśmy do dyspozycji – wizytę można umówić telefonicznie.