SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
dermatoskopia kraków

W celu zapobiegania rozwoju różnego rodzaju chorób skórnych, w tym nowotworowych, warto poddawać znamiona na ciele regularnym kontrolom. W SIM-MED na potrzeby diagnostyczne wykonujemy dermatoskopię, czyli nieinwazyjne badanie umożliwiające wykrycie ewentualnych niebezpiecznych zmian.

Dermatoskopia – na czym polega?

Badanie odgrywa ważną rolę w diagnostyce problemów skórnych. Całą procedurę poprzedza jednak wywiad, podczas którego specjalista może dowiedzieć się, czy w ostatnim czasie Pacjent zauważył na przykład powiększenie jednego ze znamion. Do objawów, o których należy powiadomić dermatologa, należy również zmiana koloru znamienia, jego kształtu oraz pojawienie się bólu, stanu zapalnego, świądu lub krwawienia w jego obrębie.

Badanie wykonuje się za pomocą dermatoskopu, czyli profesjonalnego urządzenia wyposażonego w powiększający układ optyczny oraz w źródło światła. Z jego zastosowaniem lekarz może dokładnie przyjrzeć się poszczególnym zmianom na ciele Pacjenta i ocenić, czy nie mają one złośliwego charakteru. Dzięki dermatoskopii możliwe jest zatem różnicowanie zmian melanocytowych łagodnych od nowotworu skóry, czyli czerniaka.

Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomożemy!

badania pieprzyków

Kiedy wykonuje się dermatoskopię?

Badanie pomaga zdiagnozować między innymi:

  • brodawki łojotokowe;
  • włókniaki miękkie i twarde;
  • nowotwory skóry;
  • naczyniaki;
  • plamy soczewicowate;
  • zmiany na płytce paznokciowej, na przykład czerniaka obejmującego aparat paznokciowy;
  • choroby zakaźne i infekcyjne, takie jak świerzb, grzybica, wszawica;
  • łuszczycę;
  • cysty łojowe.

Dermatoskopia  pełni zatem ważną funkcję i przeprowadza się ją zazwyczaj w przypadku wystąpienia powyżej wymienionych zmian lub objawów schorzeń dermatologicznych. Jednak jak zostało wspomniane, warto przeprowadzać ją również profilaktycznie, aby uchronić się przed rozwojem nowotworu. Wykrycie problemu na wczesnym etapie często przekłada się na możliwość bezinwazyjnego, szybkiego leczenia. Mieszkańcy Krakowa i okolicznych miejscowości mogą skonsultować się ze specjalistami z SIM-MED.

badanie dematoskopii

Jak często badać znamiona?

Zalecamy, aby wykonywać dermatoskopię przynajmniej raz w roku. Dobrym pomysłem będzie umówienie się na wizytę w okresie jesienno-zimowym, ewentualnie podczas wczesnej wiosny, gdyż wtedy skóra nie jest narażona na nadmierne działanie promieniowania ultrafioletowego. Ciemne zabarwienie, które stanowi skutek ekspozycji na słońce w trakcie słonecznych dni, może wpłynąć na nieprecyzyjny wynik badania. Konieczność kontrolowania znamion dotyczy zwłaszcza osób mających w swojej rodzinie przypadki wystąpienia czerniaka oraz Pacjentów, którzy wcześniej chorowali na nowotwór skóry. W takich sytuacjach należy przeprowadzać dermatoskopię raz na 6 miesięcy.

Dermatoskopia a trichoskopia

Dermatoskop to urządzenie przydatne w diagnostyce zmian ulokowanych również na skórze głowy. Wówczas badanie nazywane jest trichoskopią. Pozwala ono między innymi odróżnić łuszczycę od łojotokowego zapalenia skóry. Badanie skóry głowy również wykonujemy w naszych gabinetach, między innymi w Krakowie. Dokonujemy wtedy oceny ujść mieszków włosowych, naczyń mikrokrążenia oraz łodyg włosów.

 

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Zapraszamy do kontaktu

Zarówno w przypadku zauważenia niepojących objawów chorób dermatologicznych, jak i w celach profilaktycznych warto umówić się na konsultację ze specjalistą z SIM-MED. W naszych profesjonalnie wyposażonych gabinetach zapewniamy Pacjentom kompleksową pomoc oraz merytoryczne doradztwo. Zwracamy szczególną uwagę na diagnostykę, co umożliwia nam dobór właściwych metod leczenia z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz specyfiki konkretnego schorzenia. Staramy się zagwarantować Pacjentowi komfort i cenne poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie procesu leczniczego.

Aby zapisać się na wizytę, należy skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub udać się osobiście do jednego z gabinetów. Chętnie udzielimy szczegółowych informacji o naszych usługach oraz odpowiemy na nurtujące pytania.

ZadzwońSprawdź jak dojechaćUmów się online

Lekarze wykonujący zabieg

dr n.med. Ana Kucharski-Alekseenko

dr n.med. Ana
Kucharski-Alekseenko

Umów wizytę

dr n.med. Dominika Kwiatkowska

dr n.med. Dominika
Kwiatkowska

Umów wizytę

lek.med. Anna Sobczyk

lek.med. Anna
Sobczyk

Umów wizytę

lek.med. Justyna Kostyra-Grabowska

lek.med. Justyna
Kostyra-Grabowska

Umów wizytę

lek.med. Ewelina Mazur

lek.med. Ewelina
Mazur

Umów wizytę