SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
dermatoskopia kraków

W celu zapobiegania rozwoju różnego rodzaju chorób skórnych, w tym nowotworowych, warto poddawać znamiona na ciele regularnym kontrolom. W SIM-MED na potrzeby diagnostyczne wykonujemy dermatoskopię, czyli nieinwazyjne badanie umożliwiające wykrycie ewentualnych niebezpiecznych zmian. Zapraszamy do odwiedzenia naszych gabinetów, które znajdują się w miastach takich jak Kraków i Wadowice.

Dermatoskopia – na czym polega?

Jak zostało wspomniane, badanie odgrywa ważną rolę w diagnostyce problemów skórnych. Całą procedurę poprzedza jednak wywiad, podczas którego specjalista może dowiedzieć się, czy w ostatnim czasie Pacjent zauważył na przykład powiększenie jednego ze znamion lub zmagał się z dolegliwościami, takimi jak ból w okolicy pieprzyka. Do objawów, o których należy powiadomić dermatologa, należy również zmiana koloru znamienia, jego kształtu oraz pojawienie się stanu zapalnego, świądu lub krwawienia w jego obrębie.

Badanie wykonuje się za pomocą dermatoskopu, czyli profesjonalnego urządzenia wyposażonego w powiększający układ optyczny oraz w źródło światła. Z jego zastosowaniem lekarz może dokładnie przyjrzeć się poszczególnym zmianom na ciele Pacjenta i ocenić, czy nie mają one złośliwego charakteru. Zwraca wówczas uwagę między innymi na kształt znamienia (jeśli jest nieregularny, może to stanowić powód do niepokoju), jego średnicę, wypukłość lub wklęśnięcie, a także na kolor (alarmujące bywa niejednolite pokrycie barwnikiem). Dzięki dermatoskopii możliwe jest zatem różnicowanie zmian melanocytowych łagodnych od nowotworu skóry, czyli czerniaka.

badania pieprzyków

Kiedy wykonuje się dermatoskopię?

Badanie pomaga zdiagnozować między innymi:

  • brodawki łojotokowe;
  • włókniaki miękkie i twarde;
  • nowotwory skóry;
  • naczyniaki;
  • plamy soczewicowate;
  • zmiany na płytce paznokciowej, na przykład czerniaka obejmującego aparat paznokciowy;
  • choroby zakaźne i infekcyjne, takie jak świerzb, grzybica, wszawica;
  • łuszczycę;
  • cysty łojowe.

Dermatoskopia  pełni zatem ważną funkcję i przeprowadza się ją zazwyczaj w przypadku wystąpienia powyżej wymienionych zmian lub objawów schorzeń dermatologicznych. Jednak jak zostało wspomniane, warto przeprowadzać ją również profilaktycznie, aby uchronić się przed rozwojem nowotworu. Wykrycie problemu na wczesnym etapie często przekłada się na możliwość bezinwazyjnego, szybkiego leczenia. Mieszkańcy Krakowa i okolicznych miejscowości mogą skonsultować się ze specjalistami z SIM-MED.

Jak często badać znamiona?

W profilaktyce nowotworu skóry istotną rolę odgrywa regularność. Zalecamy, aby wykonywać dermatoskopię przynajmniej raz w roku. Dobrym pomysłem będzie umówienie się na wizytę w okresie jesienno-zimowym, ewentualnie podczas wczesnej wiosny, gdyż wtedy skóra nie jest narażona na nadmierne działanie promieniowania ultrafioletowego. Ciemne zabarwienie, które stanowi skutek ekspozycji na słońce w trakcie słonecznych dni, może wpłynąć na nieprecyzyjny wynik badania. Konieczność kontrolowania znamion dotyczy zwłaszcza osób mających w swojej rodzinie przypadki wystąpienia czerniaka oraz Pacjentów, którzy wcześniej chorowali na nowotwór skóry. W takich sytuacjach należy przeprowadzać dermatoskopię raz na 6 miesięcy.

badanie dematoskopii

Dermatoskopia a trichoskopia

Dermatoskop to urządzenie przydatne w diagnostyce zmian ulokowanych również na skórze głowy. Wówczas badanie nazywane jest trichoskopią. Przeprowadza się je w celu odnalezienia przyczyny na przykład wypadania włosów i stwierdzenia, czy jest to łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate czy bliznowaciejące. Ponadto pozwala odróżnić łuszczycę od łojotokowego zapalenia skóry. Badanie skóry głowy również wykonujemy w naszych gabinetach, między innymi w Krakowie. Dokonujemy wtedy oceny ujść mieszków włosowych, naczyń mikrokrążenia oraz łodyg włosów.

Zapraszamy do kontaktu

Zarówno w przypadku zauważenia niepojących objawów chorób dermatologicznych, jak i w celach profilaktycznych warto umówić się na konsultację ze specjalistą z SIM-MED. W naszych profesjonalnie wyposażonych gabinetach zapewniamy Pacjentom kompleksową pomoc oraz merytoryczne doradztwo. Zwracamy szczególną uwagę na diagnostykę, co umożliwia nam dobór właściwych metod leczenia z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz specyfiki konkretnego schorzenia. Staramy się zagwarantować Pacjentowi komfort i cenne poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie procesu leczniczego.

Aby zapisać się na wizytę, należy skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub udać się osobiście do jednego z gabinetów. Chętnie udzielimy szczegółowych informacji o naszych usługach oraz odpowiemy na nurtujące pytania.

Cennik

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Lekarze wykonujący badanie

dr n. med.
Ana Kucharski-Alekseenko

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Justyna Kostyra-Grabowska

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Anna Sobczyk

UMÓW WIZYTĘ