SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
fin dermatoskopia-3

Na czym dokładnie polega dermatoskopia?

Dermoskopia (dermatoskopia, mikroskopia epiluminescencyjna) jest nieinwazyjną metodą oceny cech morfologicznych zmian skórnych. Jej głównym zadaniem jest różnicowanie zmian melanocytowych łagodnych od złośliwych czyli w potocznym rozumieniu odróżnienie niegroźnych „pieprzyków” od czerniaka.

Dlaczego warto korzystać z dermoskopii?

Prawidłowa diagnoza w zakresie tych zmian pozwala uniknąć zbędnych zabiegów chirurgicznych, ograniczając ilość blizn na skórze Pacjenta.

Dermoskopia pozwala odróżnić znamiona barwnikowe od brodawek łojotokowych, włókniaków miękkich i twardych, zdiagnozować nowotwory skóry, naczyniaki, plamy soczewicowate. To z kolei umożliwia albo nieinwazyjne usunięcie niektórych zmian (krioterapia, elektrokoagulacja) lub nawet pozostawienie ich na skórze bez leczenia. Wykonywana nie tylko w obrębie skóry gładkiej, ale również owłosionej, wówczas jest nazywana trichoskopią. Oglądając powierzchnię skóry głowy pomaga w przeprowadzeniu diagnostyki różnicowej typów łysienia (wypadania włosów), odróżnienia łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry. Co z kolei przyczynia się do precyzyjnego podjęcia właściwej terapii.

fin dermatoskopia-2

Czy badamy wyłącznie zmiany na skórze?

Dermatoskopia jest również wykorzystywana w diagnostyce zmian zlokalizowanych na płytce paznokciowej. Używając tego narzędzia możemy odróżnić zwykły wylew krwawy od znamienia lub nawet czerniaka, obejmującego aparat paznokciowy. Liczne choroby zakaźne, infekcyjne (świerzb, wszawica, grzybica) dzięki dermoskopii są łatwiej i szybciej rozpoznawalne. Metoda jest pomocna w zakresie diagnozowania łuszczycy, brodawek zwykłych wirusowych, czy nawet cyst łojowych.

Jak często badamy znamiona barwnikowe?

Warto, aby dorosła osoba zgłaszała się na badanie dermoskopowe RAZ W ROKU, najlepiej w okresie jesienno-zimowym, aż do wczesnej wiosny, kiedy nasza skóra nie jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego- UV, gdyż ciemniejsze zabarwienie skóry może zaburzyć nieco wynik badania. Jeśli w rodzinie Pacjenta występował czerniak, albo sam Pacjent chorował już na czerniaka, to badanie warto wykonać RAZ NA 6 MIESIĘCY.