Konsultacje dietetyczne
Kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty?
Motywacje do skorzystania z tego rozwiązania mogą być różne. Konsultacje dietetyczne sprawdzają się w przypadku:
- pracy nad sylwetką – chęci zrzucenia zbędnych kilogramów czy też budowania masy mięśniowej, a także walki z niedowagą;
- różnego rodzaju schorzeń, na przykład cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, oraz uczuleń pokarmowych;
- planowania ciąży – dietetyk pomoże opracować plan żywieniowy bogaty w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu;
- zmagania się z dolegliwościami takimi jak spadek nastroju, wypadanie włosów, ogólne osłabienie.
Specjalista wskaże właściwe rozwiązania, które pomogą w pozbyciu się różnych uciążliwych objawów lub w osiągnięciu konkretnego celu, dotyczącego na przykład utraty kilogramów bez efektu jojo. Zanim jednak się tak stanie, czeka nas proces diagnostyki, który odgrywa szczególnie ważną rolę. Bez niego nie jest możliwe opracowanie diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego Pacjenta.
Jak wyglądają konsultacje dietetyczne?
Podczas pierwszej wizyty istotne jest zebranie dużej ilości informacji w trakcie zarówno rozmowy, jak i pomiarów. Specjalista przeprowadza w tym celu szczegółowy wywiad – zadaje pytania dotyczące między innymi stanu zdrowia Pacjenta i przyjmowanych leków, jego stylu życia (na przykład średniej aktywności fizycznej) oraz jego dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wykonuje ponadto pomiar obwodu talii, bioder i brzucha. Niekiedy konieczne jest też zrobienie morfologii krwi, warto jednak przyjść na wizytę z już przygotowanymi wynikami. Ważną funkcję pełnią także specjalne urządzenia pomiarowe, które umożliwiają przeprowadzenie analizy składu ciała. Jej wyniki dają informacje o wadze ciała oraz procentowej ilości tłuszczu, masy mięśniowej i wody.
Na podstawie wymienionych danych można z kolei określić wiek metaboliczny ciała. O czym świadczy ten parametr? Wskazuje on, ile lat ma nasz organizm według kondycji i tempa metabolizmu. Im szybsza jest praca metabolizmu, tym niższy okazuje się wiek organizmu. Różne czynniki, takie jak choroby, niezdrowy styl życia czy nadwaga, powodują rozbieżności pomiędzy wiekiem metabolicznym a biologicznym. Ten pierwszy można jednak obniżyć, wprowadzając pewne zmiany w codziennym żywieniu. Podczas konsultacji dietetycznych Pacjent otrzymuje niemal gotowe rozwiązania, które pomogą osiągnąć ten cel.
Nasi specjaliści z SIM-MED, po uzyskaniu niezbędnych informacji oraz wykonaniu pomiarów, mogą przygotować indywidualne zalecenia oraz zbilansowany jadłospis na kolejne dni. Wezmą przy tym pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki, lecz także preferencje danego Pacjenta. Możliwość spożywania na co dzień smacznych potraw sprawia, że przestrzeganie diety jest znacznie łatwiejsze. Z naszego wsparcia skorzystało już wielu mieszkańców Krakowa i innych miast. Osoby zainteresowane konsultacjami dietetycznymi zapraszamy do kontaktu telefonicznego, drogą mailową albo do odwiedzenia naszych gabinetów.
Czy jedna wizyta u dietetyka wystarczy?
Zalecana częstotliwość wizyt zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Warto jednak zadbać o regularność, gdyż to nie tylko pozwoli kontrolować efekty i wprowadzać ewentualne modyfikacje w celu osiągnięcia lepszych rezultatów, lecz także może pozytywnie wpływać na motywację danej osoby. W wielu przypadkach wystarcza jedno spotkanie z dietetykiem na miesiąc, jednak niektórzy Pacjenci potrzebują częstszych konsultacji dietetycznych i wolą spotykać się na przykład raz na dwa tygodnie. Warto na bieżąco omawiać ze specjalistą wszelkie wątpliwości i zadawać pytania, a także zgłaszać występowanie ewentualnych dolegliwości, na przykład po spożyciu konkretnego produktu.