SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Zakażenia grzybicze skóry, włosów i paznokci wiążą się z szeregiem uciążliwych dolegliwości, a jednocześnie często stanowią przyczynę dyskomfortu psychicznego. Schorzenia te w wielu przypadkach kojarzą się z brakiem higieny, jednak nie zawsze to zaniedbania w tym zakresie prowadzą do wystąpienia opisywanych problemów. W celu zdiagnozowania oraz opracowania planu leczenia grzybicy warto udać się do specjalisty – doświadczonych lekarzy można znaleźć w gabinetach SIM-MED ulokowanych w Krakowie i Wadowicach.

leczenie grzybicy Kraków

Objawy i przebieg choroby

Leczenie grzybicy należy rozpocząć od szczegółowej diagnostyki. Ważną rolę w tym procesie odgrywa badanie mykologiczne, które warto przeprowadzić w przypadku zauważenia objawów choroby, takich jak:

 • zaczerwienie, a także łuszczenie się skóry,
 • rogowacenie naskórka, na przykład na podeszwie stopy,
 • zmiany skórne rumieniowe,
 • występowanie grudek, krost i pęcherzy,
 • uczucie swędzenia,
 • ból i odwarstwienia oraz zmiana koloru płytki paznokciowej .

Wspomniane badanie mykologiczne umożliwia właściwą identyfikację szczepu odpowiedzialnego za stan chorobowy. Infekcje mogą być bowiem wywoływane między innymi przez dermatofitozy, drożdżaki czy też pleśnie. Ich rozwojowi sprzyjają takie czynniki jak:

 • przyjmowanie antybiotyków lub sterydów,
 • choroby nowotworowe czy też zakażenie wirusem HIV,
 • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • alkoholizm,
 • nadmierna potliwość,
 • zaniedbania w zakresie higieny osobistej,
 • przebyte już infekcje.

Przy planowaniu leczenia grzybicy należy zatem wziąć pod uwagę wiele istotnych informacji – zarówno rodzaj szczepu, jak i styl życia Pacjenta, a także przyjmowane przez niego leki. Wbrew powszechnym opiniom choroba nie ustępuje samoistnie, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą w sytuacji zauważenia jakichkolwiek objawów. Profesjonalnej pomocy mogą udzielić lekarze z SIM-MED w Krakowie i nie tylko.

grzybica skóry

Na czym polega leczenie grzybicy?

Jak wspomniano, pierwszy etap stanowi identyfikacja zmiany chorobowej za pomocą badania mykologicznego. Polega ono na pobraniu materiału z zainfekowanej skóry lub z paznokci Pacjenta z użyciem właściwie dobranego frezu. Proces ten jest bezbolesny. Wyniki badania umożliwiają natomiast dobór właściwej metody terapii oraz leków z wykluczeniem tych, na które dany grzyb wykazuje odporność. Na podstawie uzyskanych informacji wybieramy sposób leczenia grzybicy – miejscowy (konkretne preparaty stosuje się bezpośrednio na zakażonej tkance skórnej) lub systemowy (działający na cały organizm). W pierwszym przypadku dobrze sprawdzają się amorolfina oraz cyklopirox, a w drugim – terbinafina, itrakonazol i flukonazol. Co ważne, terapia ma na celu nie tylko eradykację infekcji, lecz także zapobieganie szerzeniu się choroby w obrębie tkanek otaczających; taką sytuację najczęściej można zaobserwować, gdy nieleczona lub nieprawidłowo leczona grzybica przestrzeni międzypalcowej stóp z czasem zajmuje już zarówno całą stopę, jak i pozostałe części kończyn dolnych (podudzi).

W procesie leczenia grzybicy istotne jest także stosowanie się do zaleceń lekarza w kwestii minimalizowania ryzyka przeniesienia choroby na domowników czy też osoby mające bezpośrednią styczność z Pacjentem. Do niezbędnych działań należy między innymi regularne odkażanie butów, jeśli choroba obejmuje stopy, paznokcie lub naskórek, a także prasowanie ubrań przylegających do skóry na lewej stronie oraz używanie osobnych ręczników i pościeli przez chorego. W wielu przypadkach problem ma tendencję do nawracania, zatem Pacjent musi zwracać szczególną uwagę na higienę osobistą oraz szybko reagować w razie zauważenia początkowych objawów infekcji.

Leczenie grzybicy w naszych gabinetach

Osoby zmagające się z tą chorobą zapraszamy do umówienia się na wizytę do specjalistów z SIM-MED. Przyjmujemy Pacjentów między innymi w gabinecie w Krakowie. Zwracamy szczególną uwagę na diagnostykę, co pomaga nam w doborze możliwie najskuteczniejszych metod terapii. Zajmujemy się leczeniem nie tylko grzybicy, lecz także innych chorób skórnych, na przykład trądziku oraz łuszczycy.

Cennik

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Lekarze wykonujący badanie

dr n. med.
Ana Kucharski-Alekseenko

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Justyna Kostyra-Grabowska

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Anna Sobczyk

UMÓW WIZYTĘ