Leczenie grzybicy

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Jak rozpoznać grzybicę?

Powierzchowne zakażenia grzybicze skóry, włosów i paznokci stanowią problem natury klinicznej, epidemiologicznej oraz terapeutycznej. Ze względu na różnorodność grzybów, wywołujących te choroby niezwykle istotna jest PRAWIDŁOWA DIAGNOSTYKA MIKOLOGICZNA przed wdrożeniem leczenia!!! Tylko właściwa identyfikacja szczepu odpowiedzialnego za stan chorobowy pozwala na odpowiedni dobór terapii przeciwgrzybiczej.

Jak zapobiec rozwojowi zakażenia?

Wbrew często panującego poglądu grzybica nie ustępuje samoistnie!!! Celem leczenia jest nie tylko eradykacja infekcji, ale również zapobieganie szerzeniu się grzybicy w obrębie tkanek otaczających, co najczęściej widzimy w przypadku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej grzybicy przestrzeni międzypalcowej stóp, która z czasem zajmuje nie tylko całą stopą, ale również pozostałych części kończyn dolnych (podudzi).

Przebieg leczenia grzybicy:

Po odpowiedniej identyfikacji patogena- grzyba leczenie może mieć charakter miejscowy lub systemowy:

1. Amorolfina miejscowo,
2. Cyklopirox miejscowo,
3. Tiokonazol, Klotrimazol miejscowo,
4. Terbinafina systemowo,
5. Itrakonazol, Flukonazol systemowo.

Już w trakcie terapii należy pamiętać o odkażeniu butów, w przypadku grzybicy stóp (paznokci bądź naskórka), prasowaniu ubrań przylegających do skóry na lewej stronie, używanie osobnych ręczników i pościeli przez osoby chorujące.

CIASTECZKA

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.