SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
leczenie grzybicy Kraków

Zakażenia grzybicze skóry, włosów i paznokci wiążą się z szeregiem uciążliwych dolegliwości, a jednocześnie często stanowią przyczynę dyskomfortu psychicznego. Schorzenia te w wielu przypadkach kojarzą się z brakiem higieny, jednak nie zawsze to zaniedbania w tym zakresie prowadzą do wystąpienia opisywanych problemów. W celu zdiagnozowania oraz opracowania planu leczenia grzybicy warto udać się do specjalisty – doświadczonych lekarzy można znaleźć w gabinetach SIM-MED ulokowanych w Krakowie i Wadowicach.

W procesie leczenia grzybicy istotne jest także stosowanie się do zaleceń lekarza w kwestii minimalizowania ryzyka przeniesienia choroby na domowników czy też osoby mające bezpośrednią styczność z Pacjentem. Do niezbędnych działań należy między innymi regularne odkażanie butów, jeśli choroba obejmuje stopy, paznokcie lub naskórek, a także prasowanie ubrań przylegających do skóry na lewej stronie oraz używanie osobnych ręczników i pościeli przez chorego. W wielu przypadkach problem ma tendencję do nawracania, zatem Pacjent musi zwracać szczególną uwagę na higienę osobistą oraz szybko reagować w razie zauważenia początkowych objawów infekcji.

 

Objawy grzybicy

Na początku choroby pojawia się tak zwany wykwit pierwotny – czerwonobrunatna grudka o złuszczającej się powierzchni. Z uwagi na obniżenie nawilżenia naskórka Pacjenci zmagają się ze suchością skóry. Leczenie łuszczycy jest zależne od między innymi postaci choroby – może to być łuszczyca:

 • zaczerwienie, a także łuszczenie się skóry,
 • rogowacenie naskórka, na przykład na podeszwie stopy,
 • zmiany skórne rumieniowe,
 • występowanie grudek, krost i pęcherzy,
 • uczucie swędzenia,
 • ból i odwarstwienia oraz zmiana koloru płytki paznokciowej .

Co powoduje grzybicę?

Badanie mykologiczne umożliwia właściwą identyfikację szczepu odpowiedzialnego za stan chorobowy. Infekcje mogą być bowiem wywoływane między innymi przez dermatofitozy, drożdżaki czy też pleśnie. Ich rozwojowi sprzyjają takie czynniki jak:

 • przyjmowanie antybiotyków lub sterydów,
 • choroby nowotworowe czy też zakażenie wirusem HIV,
 • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • alkoholizm,
 • nadmierna potliwość,
 • zaniedbania w zakresie higieny osobistej,
 • przebyte już infekcje.

Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomożemy!

grzybica skóry

Na czym polega leczenie grzybicy?

Pierwszy etap stanowi identyfikacja zmiany chorobowej za pomocą badania mykologicznego. Polega ono na pobraniu materiału z zainfekowanej skóry lub z paznokci Pacjenta z użyciem właściwie dobranego frezu. Proces ten jest bezbolesny. Wyniki badania umożliwiają natomiast dobór właściwej metody terapii oraz leków z wykluczeniem tych, na które dany grzyb wykazuje odporność. Na podstawie uzyskanych informacji wybieramy sposób leczenia grzybicy – miejscowy (konkretne preparaty stosuje się bezpośrednio na zakażonej tkance skórnej) lub systemowy (działający na cały organizm). W pierwszym przypadku dobrze sprawdzają się amorolfina oraz cyklopirox, a w drugim – terbinafina, itrakonazol i flukonazol. Co ważne, terapia ma na celu nie tylko eradykację infekcji, lecz także zapobieganie szerzeniu się choroby w obrębie tkanek otaczających; taką sytuację najczęściej można zaobserwować, gdy nieleczona lub nieprawidłowo leczona grzybica przestrzeni międzypalcowej stóp z czasem zajmuje już zarówno całą stopę, jak i pozostałe części kończyn dolnych (podudzi).

   

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Zapraszamy do SIM-MED

Osoby zmagające się z chorobą grzybicy zapraszamy do umówienia się na wizytę do specjalistów z SIM-MED. Przyjmujemy Pacjentów między innymi w gabinecie w Krakowie. Zwracamy szczególną uwagę na diagnostykę, co pomaga nam w doborze możliwie najskuteczniejszych metod terapii. Zajmujemy się leczeniem nie tylko grzybicy, lecz także innych chorób skórnych, na przykład trądziku oraz łuszczycy.

Dzięki zaawansowanej technologii oraz doświadczeniu naszych lekarzy, pacjenci Instytutu SIM-MED mogą liczyć na dokładne i skuteczne badania, które są kluczowe w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób skóry typu grzybica. Zapraszamy do umówienia się na konsultację w naszych klinikach w Krakowie i Wadowicach.

ZadzwońSprawdź jak dojechaćUmów się online

Lekarze wykonujący zabieg

dr n.med. Ana Kucharski-Alekseenko

dr n.med. Ana
Kucharski-Alekseenko

Umów wizytę

dr n.med. Dominika Kwiatkowska

dr n.med. Dominika
Kwiatkowska

Umów wizytę

lek.med. Anna Sobczyk

lek.med. Anna
Sobczyk

Umów wizytę

lek.med. Justyna Kostyra-Grabowska

lek.med. Justyna
Kostyra-Grabowska

Umów wizytę

lek.med. Ewelina Mazur

lek.med. Ewelina
Mazur

Umów wizytę