SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
fin grzybica 1

Jak rozpoznać grzybicę?

Powierzchowne zakażenia grzybicze skóry, włosów i paznokci stanowią problem natury klinicznej, epidemiologicznej oraz terapeutycznej. Ze względu na różnorodność grzybów, wywołujących te choroby niezwykle istotna jest PRAWIDŁOWA DIAGNOSTYKA MIKOLOGICZNA przed wdrożeniem leczenia!!! Tylko właściwa identyfikacja szczepu odpowiedzialnego za stan chorobowy pozwala na odpowiedni dobór terapii przeciwgrzybiczej.

Jak zapobiec rozwojowi zakażenia?

Wbrew często panującego poglądu grzybica nie ustępuje samoistnie!!! Celem leczenia jest nie tylko eradykacja infekcji, ale również zapobieganie szerzeniu się grzybicy w obrębie tkanek otaczających, co najczęściej widzimy w przypadku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej grzybicy przestrzeni międzypalcowej stóp, która z czasem zajmuje nie tylko całą stopą, ale również pozostałych części kończyn dolnych (podudzi).

fin grzybica 2

Przebieg leczenia grzybicy:

Po odpowiedniej identyfikacji patogena- grzyba leczenie można przeprowadzić na dwa sposoby:  miejscowy (bezpośrednio na zakażonej tkance skórnej) lub systemowy (leki działające na cały organizm):

1. Amorolfina – miejscowo,
2. Cyklopirox – miejscowo,
3. Tiokonazol, Klotrimazol – miejscowo,
4. Terbinafina – systemowo,
5. Itrakonazol, Flukonazol – systemowo.

W trakcie terapii niezwykle ważne jest trzymanie się zasad zapobiegające przede wszystkim rozprzestrzenieniu się choroby na domowników oraz osoby mające bezpośrednią styczność z osobą chorą. Należy pamiętać o regularnym odkażaniu butów (w przypadku grzybicy stóp, paznokci lub naskórka), prasowaniu ubrań przylegających do skóry na lewej stronie, oraz używaniu osobnych ręczników i pościeli przez osoby chorujące.