Leczenie łuszczycy

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
leczenie łuszczycy Kraków

Łuszczyca to przewlekła, uwarunkowana genetycznie choroba dermatologiczna, która objawia się w postaci specyficznych zmian skórnych. Mogą one pojawiać się na skórze zarówno gładkiej, jak i owłosionej, a także na paznokciach dłoni i stóp. Osoby zmagające się z tym problemem zapraszamy do odwiedzenia gabinetów SIM-MED, które znajdują się w Krakowie i Wadowicach. Po konsultacji z lekarzem oraz wykonaniu odpowiednich badań przygotujemy indywidualny plan leczenia łuszczycy.

Przyczyny łuszczycy

Pierwsze sygnały wskazujące na możliwość wystąpienia tej choroby pojawiają się zazwyczaj przed 30. rokiem życia. Jak wspomniano, w wielu przypadkach to czynniki genetyczne stanowią przyczynę problemu. Na zaostrzenie objawów mogą jednak wpływać między innymi:

 • stres,
 • pory roku – często obserwuje się poprawę w sezonie wiosenno-letnim, natomiast zimą i jesienią następuje pogorszenie,
 • przyjmowane leki (NLPZ, antybiotyki, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe),
 • niezdrowa dieta oraz alkohol,
 • palenie tytoniu.

 

Objawy łuszczycy

Na początku choroby pojawia się tak zwany wykwit pierwotny – czerwonobrunatna grudka o złuszczającej się powierzchni. Z uwagi na obniżenie nawilżenia naskórka Pacjenci zmagają się ze suchością skóry. Leczenie łuszczycy jest zależne od między innymi postaci choroby – może to być łuszczyca:

 • pospolita – plackowata,
 • kropelkowata – najczęściej występuje po infekcji bakteryjnej gardła,
 • odwrócona,
 • akralna (dłoni i stóp),
 • uogólniona.

Rozpoznanie odbywa się w większości przypadków na podstawie obrazu klinicznego, czyli wyglądu zmian skórnych w typowej lokalizacji. Niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji, a więc wycinka z podejrzanej zmiany. W celu poprawy jakości życia chorego stosuje się różne formy terapii – w opracowaniu odpowiedniego planu pomogą nasi specjaliści z SIM-MED. Zapraszamy do umówienia się na konsultację dermatologiczną.

Jak leczyć łuszczycę?

Proces ten ma na celu przede wszystkim minimalizację objawów, a stosuje się przy tym różne metody. Dotychczas wykorzystywano głównie preparaty redukujące zmiany skórne, takie jak znana wielu Pacjentom cignolina (antralina), dziegcie z węgla kamiennego (brudzące i o specyficznym zapachu), kwas salicynowy w różnym stężeniu, a także mocznik. Obecnie jednak w leczeniu łuszczycy istotną rolę odgrywa witamina D3 podawana w formie preparatów zarówno zewnętrznych, jak i doustnych. Ponadto stosuje się też:

 • kortykosteroidy miejscowe,
 • fototerapię PUVA, UVB, UVB 311,
 • acytretinę (retinoid doustny),
 • cyklosporynę A,
 • metotreksat,
 • leczenie biologiczne.

Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomożemy!

leczenie łuszczycy Kraków

Pielęgnacja skóry przy łuszczycy

W przypadku tego schorzenia kluczowa jest także odpowiednia pielęgnacja. Zazwyczaj dobrze sprawdzają się emolienty – kremy i balsamy, które pozytywnie wpływają na nawilżenie skóry. Każdorazowo warto stosować się do zaleceń dermatologa, który wskaże właściwe kosmetyki na okres zarówno nawrotów, jak i remisji. Aby omówić indywidualną sytuację, warto odwiedzić nasz gabinet, na przykład w Krakowie.

Życie z łuszczycą wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i ograniczeniami, jednak odpowiednio zaplanowane leczenie oraz systematyczność ze strony Pacjenta mogą przełożyć się na redukcję uciążliwych objawów i maksymalne przedłużenie okresu remisji. Podstawę stanowi nie tylko wspomniana pielęgnacja czy dbałość o przyjmowanie zaleconych przez dermatologa preparatów – należy także unikać wymienionych już czynników prowadzących do nawrotów choroby.

 

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Zapraszamy do SIM-MED

Nasi specjaliści od lat zajmują się udzielaniem profesjonalnej pomocy Pacjentom z Krakowa i innych miejscowości, którzy borykają się z chorobami dermatologicznymi lub zauważają na swoim ciele niepokojące zmiany skórne. Do procesu leczenia łuszczycy czy innych schorzeń podchodzimy kompleksowo – przeprowadzamy wywiad z Pacjentem, wykonujemy odpowiednie badania i wybieramy właściwe sposoby zwalczania danej przypadłości, uwzględniając indywidualne kwestie oraz ewentualną obecność przeciwwskazań. Aby umówić się na konsultację, można skontaktować się z nami telefonicznie lub odwiedzić osobiście jeden z naszych gabinetów.

ZadzwońSprawdź jak dojechaćUmów się online

Lekarze wykonujący zabieg

dr n.med. Ana Kucharski-Alekseenko

dr n.med. Ana
Kucharski-Alekseenko

Umów wizytę

dr n.med. Dominika Kwiatkowska

dr n.med. Dominika
Kwiatkowska

Umów wizytę

lek.med. Anna Sobczyk

lek.med. Anna
Sobczyk

Umów wizytę

lek.med. Justyna Kostyra-Grabowska

lek.med. Justyna
Kostyra-Grabowska

Umów wizytę

lek.med. Ewelina Mazur

lek.med. Ewelina
Mazur

Umów wizytę