Leczenie trądziku różowatego

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
fin rosacea 1

TRĄDZIK RÓŻOWATY – ROSACEA – jest stosunkowo często występującą chorobą skóry, w dużej mierze dotykającą kobiety, ale u mężczyzn ma cięższy przebieg. Zmiany skórne zwykle ograniczają się do twarzy i zajmują przeważnie policzki, czoło, nos i podbródek (środek twarzy).

Objawy choroby:

Typowym, wczesnym objawem jest skłonność do czerwienienia się– świadczy ona wówczas o postaci rumieniowo-teleangiektatycznej. Pozostałe postacie to:
1. Grudkowo-krostkowa,
2. Przerostowo-naciekowa,
3. Ziarniniakowa,
4. Oczna.

Skóra Pacjentów z tą przykrą, przewlekłą, ale dobrze odpowiadającą na leczenie chorobą jest z reguły nadwrażliwa na większość czynników zewnętrznych, dając objawy pieczenia, mrowienia, a niekiedy świądu.

Czynniki zaostrzające przebieg rosacea:

1. Gwałtowna zmiana temperatury otoczenia (wejście z mroźnego do ciepłego pomieszczenia),
2. Stres,
3. Nawet niewielkie ilości alkoholu,
4. Gorące i pikantne potrawy,
5. Zła pielęgnacja skóry.

fin rosacea 2

Leczenie zewnętrzne:

1. Metronidazol krem, żel, emulsja,
2. Iwermektyna krem,
3. Kwas azelainowy,
4. Takrolimus.

Leczenie systemowe:

1. Limecyklina- antybiotyk doustny,
2. Niskie dawki doustnej izotretinoiny,
3. Spironolakton.

 

Rumień i teleangiektazje w przebiegu trądziku różowanego często uprzykrzają życie Pacjenta. Wówczas z pomocą przychodzi kamuflaż dermatologiczny– zastosowanie odpowiednich produktów i technik makijażu, wizualnie, estetycznie poprawiających wygląd skóry, zabiegi laserowe i IPL/VPL, a najważniejsze- FOTOPROTEKCJA, gdyż główny proces zapalny w trądziku różowatym toczy się wokół skórnych naczyń krwionośnych, a nic tak ich nie uszkadza, jak promieniowanie ultrafioletowe! A co za tym idzie, nie ma skutecznego leczenia rosacea bez odpowiednio dopasowanej fotoprotekcji.

 

ODPOWIADA DR ANA KUCHARSKI-ALEKSEENKO

Trądzik w pytaniach i odpowiedziach