Leczenie trądziku różowatego

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
tradzik rozowaty

Trądzik różowaty (rosacea) to stosunkowo często występująca choroba skóry dotykająca przede wszystkim kobiety, choć u mężczyzn ma cięższy przebieg. Chorzy zmagają się z nawracającym rumieniem, który obejmuje zwykle tylko twarz – głównie policzki, czoło, nos i podbródek. Objawy mogą zaostrzać się z powodu różnych czynników, warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację, a także wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia. Profesjonalnej pomocy w tym zakresie chętnie udzielą nasi specjaliści z gabinetów SIM-MED ulokowanych w Krakowie i Wadowicach – po wykonaniu niezbędnych badań zaproponują plan leczenia trądziku różowatego.

Leczenie trądziku różowatego należy rozpocząć od rozpoznania typu choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Podstawę stanowi szybkie działanie, ponieważ na początkowym etapie rozwoju schorzenia możliwe jest pozbycie się niemal wszystkich objawów. W zaawansowanym stadium zazwyczaj jesteśmy w stanie jedynie minimalizować dolegliwości i zapobiegać dalszemu rozwojowi.

Nasi specjaliści z SIM-MED udzielą merytorycznych porad w kwestii wprowadzenia korzystnych zmian w codziennym życiu. Wystarczy umówić się do nas na wizytę, na przykład w gabinecie w Krakowie, w celu wykonania niezbędnej diagnostyki oraz opracowania planu leczenia trądziku różowatego o konkretnej postaci.

 

Trądzik różowaty – objawy

Ta przypadłość dotyka zwłaszcza osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, posiadające jasną karnację. Jednym ze wczesnych symptomów świadczących o możliwości wystąpienia choroby jest skłonność do czerwienienia się. W takiej sytuacji mamy do czynienia z postacią rumieniowo-teleangiektatyczną. Wśród pozostałych postaci należy wymienić:

  • grudkowo-krostkową – w tym przypadku poza klasycznym rumieniem pojawiają się też zmiany ropne i grudkowe wywołujące dyskomfort, swędzenie i dolegliwości bólowe;
  • przerostowo-naciekową – na skórze występują zmiany guzowate, dochodzi też do zapalenia mieszków włosowych w obszarze zmian przerostowych;
  • ziarniniakową – charakterystyczne są dla niej czerwone, żółte oraz brązowe grudki, które niekiedy powodują bliznowacenie;
  • oczną – objawia się w formie stanów zapalnych w obrębie powiek, rogówek i spojówek; często towarzyszą jej nawracające jęczmienie i gradówki.

Czynniki zaostrzające trądzik

Planując leczenie trądziku różowatego, zwracamy szczególną uwagę na styl życia Pacjenta. Istnieją bowiem pewne czynniki wpływające na zaostrzenie objawów, co wiąże się z dotkliwszym pieczeniem, mrowieniem czy świądem. Mowa tu między innymi o:

  • przewlekłym stresie,
  • piciu nawet niewielkich ilości alkoholu,
  • spożywaniu ciężkostrawnych, gorących i pikantnych potraw,
  • częstym korzystaniu z chlorowanego basenu czy też sauny,
  • nieprawidłowej pielęgnacji cery (na przykład o braku odpowiedniego nawilżenia),
  • częstej ekspozycji skóry na intensywne promieniowanie słoneczne,
  • gwałtownych zmianach temperatury otoczenia (przechodzeniu z zimnych do ciepłych pomieszczeń).

Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomożemy!

Leczenie trądziku różowatego

Jakie są sposoby leczenia trądziku różowatego?

Jak zostało wspomniane, plan terapii uzależniony jest od indywidualnych kwestii, takich jak stopień rozwoju choroby czy też jej postać. Nasi lekarze na podstawie uzyskanych informacji mogą dopasować odpowiednie leczenie zewnętrzne trądziku różowatego – w tym zakresie stosuje się na przykład:

  • metronidazol w formie kremu, żelu lub emulsji,
  • krem z iwermektyną,
  • kwas azelainowy,
  • takrolimus.

Leczenie systemowe natomiast polega na podawaniu:

  • limecykliny (antybiotyku doustnego),
  • niskich dawek doustnych izotretinoiny,
  • spironolaktonu.

W opracowywaniu terapii należy uwzględnić również fakt, iż trądzik różowaty bywa przyczyną nie tylko uciążliwych objawów, takich jak pieczenie czy swędzenie skóry, lecz także stanowi przyczynę dyskomfortu psychicznego, kompleksów, obniżonej samooceny. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi kamuflaż dermatologiczny bazujący na zastosowaniu odpowiednich produktów oraz technik makijażu w celu poprawy wyglądu cery. W wielu przypadkach dobrze sprawdzają się też zabiegi laserowe i IPL/VPL, choć przed ich wykonaniem konieczna jest konsultacja ze specjalistą medycyny estetycznej. Ważną rolę odgrywa ponadto fotoprotekcja, a więc ochrona skóry przed szkodliwym wpływem światła słonecznego. To szczególnie istotny aspekt, gdyż główny proces zapalny w omawianym schorzeniu toczy się wokół naczyń krwionośnych uszkadzanych zazwyczaj właśnie przez światło ultrafioletowe.

Odpowiada dr Ana Kucharski-Alekseenko

Trądzik w pytaniach i odpowiedziach

 

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Leczenie trądziku różowatego z pomocą specjalistów z SIM-MED

Osoby zmagające się z różnego rodzaju zmianami skórnymi zapraszamy do odwiedzenia naszych gabinetów na przykład w Krakowie. Pacjentom zapewniamy szczegółową diagnostykę, merytoryczną pomoc w doborze odpowiednich rozwiązań terapeutycznych oraz doradztwo w kwestii właściwej pielęgnacji, diety i codziennych nawyków mogących wpływać na rozwój problemu. Jak wspomniano, podstawę stanowi szybkie wdrożenie właściwych działań, zatem nie warto zwlekać z umówieniem się na pierwszą konsultację.

ZadzwońSprawdź jak dojechaćUmów się online

Lekarze wykonujący zabieg

dr n.med. Ana Kucharski-Alekseenko

dr n.med. Ana
Kucharski-Alekseenko

Umów wizytę

dr n.med. Dominika Kwiatkowska

dr n.med. Dominika
Kwiatkowska

Umów wizytę

lek.med. Anna Sobczyk

lek.med. Anna
Sobczyk

Umów wizytę

lek.med. Justyna Kostyra-Grabowska

lek.med. Justyna
Kostyra-Grabowska

Umów wizytę

lek.med. Ewelina Mazur

lek.med. Ewelina
Mazur

Umów wizytę