SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Różnego rodzaju choroby skóry głowy mogą wiązać się nie tylko z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak swędzenie czy pieczenie, lecz także z kompleksami wynikającymi z osłabienia i wypadania włosów. Ważne jest zatem szybkie wdrożenie odpowiednich działań, zanim schorzenie rozwinie się do zaawansowanego stadium. Początkowy etap to jednak szczegółowa diagnostyka, w której istotną funkcję pełni tak zwana trichoskopia. Aby wykonać badanie, warto udać się do jednego z gabinetów SIM-MED. Kraków i Wadowice – w tych miejscowościach można nas znaleźć. Zapraszamy do umówienia się na konsultację z doświadczonym specjalistą.

teichoskopia Kraków

Przebieg badania trychologicznego

Trichoskopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pomaga w praktyce klinicznej szybko ocenić stan skóry głowy, mieszków włosowych, naczyń mikrokrążenia oraz łodygi włosa. Ta ocena umożliwia z kolei wstępne rozpoznanie problemu, na przykład rodzaju łysienia czy wypadania włosów.

W badaniu trychologicznym ważną rolę odgrywa urządzenie nazywane wideodermatoskopem. Lekarz przykłada je do części potylicznej, skroniowej i czołowej. Za pomocą specjalnej kamery wykonuje zdjęcia, a dzięki opcji wielokrotnego przybliżenia może dokładnie analizować poszczególne fragmenty skóry. Ta metoda diagnostyczna została opracowana przez polskich dermatologów. Jest w pełni bezpieczna, dlatego stosuje się ją w przypadku osób w różnym wieku, także podczas diagnozowania i leczenia Pacjentek będących w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Na co dzień wykorzystujemy ją także w naszych gabinetach SIM-MED ulokowanych między innymi w Krakowie.

Trichoskopia – kiedy warto ją wykonać?

Procedura sprawdza się w procesie diagnozowania różnych chorób, zatem do specjalisty warto zgłosić się w sytuacji, gdy zauważamy u siebie objawy między innymi:

  • łysienia androgenowego,
  • łysienia telogenowego,
  • łysienia plackowatego,
  • łysienia bliznowaciejącego,
  • trichotillomanii,
  • łuszczycy z łojotokowym zapaleniem skóry,
  • wszawicy, czyli zarażenia wszą ludzką,
  • grzybicy skóry głowy,
  • łupieżu czerwonego mieszkowego,
  • atopowego zapalenia skóry.

Niestety nasza skóra głowy narażona jest na różnego rodzaju schorzenia z uwagi na dużą ilość receptorów oraz szybką produkcję sebum. Takie środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i zakażeń grzybiczych. Do występowania chorób w tym obszarze przyczynia się również nieprawidłowa pielęgnacja (na przykład stosowanie intensywnie oczyszczających szamponów), a także obecność alergii. Kluczowa jest zatem obserwacja tej okolicy, aby móc szybko zareagować na postępujący problem. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona trichoskopię, ewentualnie zaleci kolejne badania. Na podstawie uzyskanych informacji opracuje plan leczenia.

trychologia Kraków

Jak przygotować się do badania trychologicznego?

Trichoskopia jest skuteczną metodą diagnostyczną, jednak na jej wyniki mogą wpływać pewne czynniki, co warto uwzględnić, planując odwiedzenie specjalisty. Przede wszystkim dzień przed wizytą nie należy stosować środków do stylizacji włosów, takich jak żele, pianki czy lakiery. Ważne jest także, aby w tygodniu poprzedzającym wizytę nie farbować włosów – mowa tu zwłaszcza o ciemnych farbach, które pokrywają także skórę głowy, utrudniając analizę. Zalecamy również, aby na dzień przed badaniem nie myć włosów. Ponadto warto zastanowić się, jak długo trwa problem i jakich dokładnie objawów doświadczamy – informacje te będą potrzebne podczas wywiadu z lekarzem.

Jak dbać o skórę głowy?

Jak wspomniano, ważne jest szybkie reagowanie w razie wystąpienia objawów choroby. Wtedy należy udać się do lekarza w celu wykonania trichoskopii. W sytuacji wykrycia ewentualnych zmian chorobowych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty – nie można na przykład samodzielnie zmieniać lub odstawiać przepisanych leków. W celu zapobiegania rozwojowi schorzeń warto zwrócić szczególną uwagę na codzienną pielęgnację włosów i skóry głowy. Dobrym pomysłem będzie stosowanie naturalnych szamponów i odżywek zawierających roślinne składniki myjące. Do mycia włosów najlepiej sprawdzi się letnia woda, gdyż gorąca może skutkować wysuszeniem skóry. Chcąc poprawić ukrwienie cebulek włosowych, warto wykonywać masaże – na rynku dostępne są specjalne szczotki przeznaczone do tego celu. Nie należy zapominać również o peelingach umożliwiających pozbycie się martwego naskórka.

Trichoskopia i inne badania wykonywane w SIM-MED

Zapraszamy mieszkańców Krakowa i innych miast do zapoznania się z naszą ofertą. Wykonujemy nie tylko badanie trychologiczne, lecz także dermatoskopię, która odgrywa ważną rolę w diagnozowaniu zmian skórnych. Ponadto przeprowadzamy różne zabiegi z zakresu dermatochirurgii i medycyny estetycznej. W celu rozpoznania problemu oraz doboru metody leczenia należy umówić się na konsultację w naszym gabinecie.

 

Cennik

Konsultacja dermatologiczna (20-30min)

250-300zł

Lekarze wykonujący badanie

dr n. med.
Ana Kucharski-Alekseenko

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Justyna Kostyra-Grabowska

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Anna Sobczyk

UMÓW WIZYTĘ