Usuwanie wrastającego paznokcia
Przyczyny i objawy wrastającego paznokcia
Usuwanie wrastającego paznokcia to zabieg konieczny do przeprowadzenia, jeśli dochodzi do wnikania płytki (twardej keratyny) w wały boczne (a więc tkanki miękkie, wrażliwe) – to wywołuje stan zapalny. Pojawia się wówczas ból, a także obrzęk i zaczerwienienie, co na późniejszym etapie rozwoju schorzenia utrudnia swobodne przemieszczanie się, niezależnie od tego, jakie obuwie nosimy. W skrajnych przypadkach dochodzi również do zakażeń bakteryjnych. Najczęściej dzieje się to w obrębie palucha stopy. Do przyczyn takiego stanu należą między innymi:
- urazy mechaniczne wynikające przykładowo z nieodpowiednio dopasowanego obuwia – częsta przypadłość u sportowców;
- nieprawidłowe skracanie płytki – pozostawianie w formie zaokrąglonej wolnego brzegu albo zbyt krótkie przycinanie;
- uwarunkowania genetyczne – nieprawidłowa budowa płytki lub zaburzenia jej wzrostu;
- infekcje, głównie grzybicze;
- zmiany ortopedyczne.
Na taką dolegliwość są szczególnie narażone również osoby chorujące na cukrzycę oraz zmagające się z otyłością. I choć początkowe objawy nie są szczególnie uciążliwe (można zauważyć między innymi ból przy dotknięciu wału paznokciowego), warto już wtedy podjąć odpowiednie kroki, aby zniwelować dyskomfort i zapobiec nawracaniu problemu.
Masz pytania lub wątpliwości? Chętnie pomożemy!
Jak zapobiec wrastaniu paznokci?
Aby uniknąć konieczności chirurgicznego usuwania wrastającego paznokcia, warto na co dzień zwracać szczególną uwagę na pielęgnację swoich stóp. Ważną rolę odgrywa prawidłowe skracanie płytki – jak wspomniano, pozostawianie zaokrąglonych brzegów nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto nie powinniśmy wycinać zadartych skórek w tej okolicy ani nosić zbyt ciasnych butów czy też szpilek na zbyt wysokich obcasach. Duży wpływ na zapobieganie wystąpieniu wspomnianej przypadłości może mieć również dieta – należy dbać o dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witamin z grupy B.
Metody leczenia
Aby uśmierzyć ból w obrębie płytki, stosuje się różne sposoby dobierane z uwzględnieniem indywidualnych czynników. W przypadku początkowego etapu rozwoju przypadłości dobrze może sprawdzić się tamponada, czyli niewielki opatrunek nasączony środkiem przeciwzapalnym. To pozwala zahamować proces wrastania i przywrócić prawidłowy wzrost paznokcia. Oczekiwane efekty często przynosi też zastosowanie specjalnej klamry, która koryguje płytkę i zmienia kierunek jej wzrostu. To nieinwazyjne, bezbolesne metody, które nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji i rezygnacji z codziennych aktywności. Nie zawsze możliwe jest jednak ich wykorzystanie.
Jeśli dochodzi do nasilenia zmian po przeleczeniu stanu zapalnego, zaleca się chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia metodą klinowego wycięcia. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem Pacjent nie musi obawiać się nieprzyjemnych doznań. W zależności od indywidualnych kwestii wycina się całą płytkę lub jej fragment. Niekiedy trzeba założyć kilka szwów. Cały proces trwa około 20 minut, a po chirurgicznym usuwaniu wrastającego paznokcia ranę zabezpiecza się za pomocą opatrunku. Pacjent powinien pamiętać o prawidłowej pielęgnacji stóp, aby zapobiec nawrotom problemu. Nie należy nadmiernie przeciążać kończyny, zatem w trakcie pierwszych tygodni po zabiegu warto ograniczyć niektóre aktywności, na przykład bieganie. Powinniśmy ponadto stosować się do zaleceń lekarza, między innymi używać wskazanych przez specjalistę maści. Podstawę stanowi też obserwacja rany, gdyż to pozwoli wykryć na wczesnym etapie ewentualne zakażenie. Do objawów infekcji należą między innymi dolegliwości bólowe, ocieplenie i zaczerwienienie skóry, gorączka, a także wydzielina z rany pooperacyjnej. W razie zauważenia wymienionych sygnałów należy szybko zgłosić się do gabinetu lekarskiego.
Wycięcie wrastającego paznokcia
400zł
Zapraszamy do SIM-MED
Profesjonalne doradztwo w kwestii właściwej higieny stóp i pielęgnacji płytki paznokciowej zapewniają nasi specjaliści z gabinetu medycyny estetycznej SIM-MED. Zapraszamy mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości, którzy zmagają się z omawianym problemem, do kontaktu telefonicznego, aby zarezerwować dogodny termin wizyty.