Diagnostyka i leczenie chorób skóry

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
leczenie chorób skóry

Specjalistyczny Instytut Medyczny SIM-MED oferuje Państwu szeroki zakres konsultacji oraz zabiegów dermatologicznych mających na celu leczenie chorób skóry.

  • Trądzik pospolity
  • Brodawki wirusowe
  • Łojotokowe zapalenie skóry
  • Zmiany barwnikowe skóry
  • Grzybica skóry gładkiej, paznokci, skóry owłosionej głowy
  • Choroby alergiczne skóry
  • Choroby wirusowe skóry
  • Leczenie chorób włosów- łysienie, łupież
  • Łuszczyca
  • Pełen zakres badań diagnostycznych na miejscu – Testy alergologiczne, mykologiczne, hormonalne

Dermatoskopia

Dermoskopia lub inaczej dermatoskopia, mikroskopia epiluminescencyjna jest NIEINWAZYJNĄ metodą oceny cech morfologicznych zmian skórnych.

Jakie spełnia zadanie?

Jej głównym zadaniem jest różnicowanie zmian melanocytowych łagodnych od złośliwych czyli w potocznym rozumieniu odróżnienie niegroźnych „pieprzyków” od czerniaka.

Dlaczego warto?

Prawidłowa diagnoza w zakresie tych zmian pozwala uniknąć zbędnych zabiegów chirurgicznych, ograniczając ilość blizn na skórze Pacjenta.

Dermoskopia pozwala odróżnić znamiona barwnikowe od brodawek łojotokowych, włókniaków miękkich i twardych, zdiagnozować raki skórne, naczyniaki, plamy soczewicowate. To z kolei umożliwia albo nieinwazyjne usunięcie niektórych zmian (krioterapia, elektrokoagulacja) lub nawet pozostawienie ich na skórze bez leczenia. Wykonywana nie tylko w obrębie skóry gładkiej, ale również owłosionej, wówczas jest nazywana TRICHOSKOPIĄ. Oglądając powierzchnię skóry głowy pomaga w przeprowadzeniu diagnostyki różnicowej typów łysienia (wypadania włosów), odróżnienia łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry. Co z kolei przyczynia się do precyzyjnego podjęcia właściwej terapii.

Czy badamy wyłącznie zmiany na skórze?

Dermatoskopia jest również wykorzystywana w diagnostyce zmian zlokalizowanych na płytce paznokciowej. Używając tego narzędzia możemy odróżnić zwykły wylew krwawy od znamienia lub nawet czerniaka, obejmującego aparat paznokciowy. Liczne choroby zakaźne, infekcyjne (świerzb, wszawica, grzybica) dzięki dermoskopii są łatwiej i szybciej rozpoznawalne. Metoda jest pomocna w zakresie diagnozowania łuszczycy, brodawek zwykłych wirusowych, czy nawet cyst łojowych.

Jak często badamy znamiona barwnikowe?

Warto, aby dorosła osoba zgłaszała się na badanie dermoskopowe RAZ W ROKU, najlepiej w okresie jesienno-zimowym, aż do wczesnej wiosny, kiedy nasza skóra nie jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego- UV, gdyż ciemniejsze zabarwienie skóry może zaburzyć nieco wynik badania. Jeśli w rodzinie Pacjenta występował czerniak, albo sam Pacjent chorował już na czerniaka, to badanie warto wykonać RAZ NA 6 MIESIĘCY.

Trichoskopia

Diagnostyka chorób włosów wymaga precyzyjnej analizy wywiadu, badania przedmiotowego oraz wykonania badań laboratoryjnych. Trichoskopia– jako nieinwazyjna metoda diagnostyczna pomaga nam w praktyce klinicznej szybko ocenić stan skóry głowy, mieszków włosowych, łodygi włosa i postawić wstępne rozpoznanie rodzaju łysienia/wypadania włosów.

Czym jest trichoskopia?

Czy Państwo wiedzą, że TRICHOSKOPIA jako nowa metoda diagnostyczna została opracowana przez Polskich dermatologów, a opiera się ona na technice dermoskopii? Metoda ta umożliwia obserwację i ocenę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz włosów. W trichoskopii dokonuje się oceny łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy, a w szczególności ujść mieszków włosowych oraz naczyń mikrokrążenia.

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Badanie to pozwala na przeprowadzenie w sposób szybki i nieinwazyjny diagnostyki różnicowej łysienia androgenowego, łysienia telogenowego, plackowatego, trichotillomanii oraz różnych postaci łysienia bliznowaciejącego. Metoda również pomaga w różnicowaniu zapalnych chorób skóry głowy owłosionej, takich jak łuszczycy z łojotokowym zapaleniem skóry.

Leczenie chorób skóry – leczenie trądziku

TRĄDZIK– jest obecnie uznawany za przewlekłą dermatozę zapalną, która może wystąpić w każdym wieku, a szczyt zachorowania przypada na okres dojrzewania, czyniąc go najczęstszą chorobą skórną.
Problem obejmuje jednostkę łojowo-włosową, w związku z czym wykwity skórne pojawiają się wszędzie, gdzie są zlokalizowane gruczoły łojowe, najczęściej zmiany trądzikowe widzimy na skórze twarzy, głowy, plecach, klatki piersiowej, szyi, ramion.

Etiopatogeneza trądziku ma charakter złożony, obejmuje 4 najważniejsze przyczyny powstawania:

1. Bakteryjna- Cutibacterium Acnes,
2. Nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych,
3. Stan zapalny,
4. Nadmierna produkcja sebum- łojotok.

Występujące postacie trądziku:

1. Zaskórnikowy,
2. Grudkowy, grudkowo-krostkowy,
3. Torbielowaty, guzkowy,
4. Bliznowaciejący.

 

Leczenie chorób skóry takich jak trądzik dobierane jest w sposób indywidualny w oparciu o postać choroby, rozległość zmian, rodzaj skóry Pacjenta.

Terapia zewnętrzna – leczenie trądziku łagodnego:

1. Retinoidy do stosowania zewnętrznego, same, lub w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu,
2. Nadtlenek benzoilu,
3. Antybiotyki zewnętrzne (nigdy w monoterapii),
4. Preparaty zewnętrzne, zawierające kwas azelaionowy.

Terapia systemowa – leczenie trądziku umiarkowanego do ciężkiego:

1. Antybiotyki doustne,
2. W przypadku zaburzeń hormonalnych leczenie stosowne do problemu ginekologiczno-endokrynologicznego,
3. Spironolacton,
4. Doustna terapia izotretinoiną.

Pamiętajmy również, że trądzik pospolity jest chorobą, która niekiedy pozostawia po sobie ślady– powikłania w postaci przebarwień i blizn, głównie zanikowych.

Zabiegi stosowane w terapii powikłań:

1. Peelingi chemiczne,
2. Mezoterapia,
3. Zabiegi laserowe.

Leczenie chorób skóry – leczenie trądziku różowatego

TRĄDZIK RÓŻOWATY – ROSACEA – jest stosunkowo często występującą chorobą skóry, w dużej mierze dotykającą kobiety, ale u mężczyzn ma cięższy przebieg. Zmiany skórne zwykle ograniczają się do twarzy i zajmują przeważnie policzki, czoło, nos i podbródek (środek twarzy).

Objawy choroby:

Typowym, wczesnym objawem jest skłonność do czerwienienia się– świadczy ona wówczas o postaci rumieniowo-teleangiektatycznej.
Pozostałe postacie to:
1. Grudkowo-krostkowa,
2. Przerostowo-naciekowa,
3. Ziarniniakowa,
4. Oczna.

Skóra Pacjentów z tą przykrą, przewlekłą, ale dobrze odpowiadającą na leczenie chorobą jest z reguły nadwrażliwa na większość czynników zewnętrznych, dając objawy pieczenia, mrowienia, a niekiedy świądu.

Czynniki zaostrzające przebieg rosacea:

1. Gwałtowna zmiana temperatury otoczenia (wejście z mroźnego do ciepłego pomieszczenia),
2. Stres,
3. Nawet niewielkie ilości alkoholu,
4. Gorące i pikantne potrawy,
5. Zła pielęgnacja skóry.

Leczenie zewnętrzne:

1. Metronidazol krem, żel, emulsja,
2. Iwermektyna krem,
3. Kwas azelainowy,
4. Takrolimus.

Leczenie systemowe:

1. Limecyklina- antybiotyk doustny,
2. Niskie dawki doustnej izotretinoiny,
3. Spironolakton.

 

Rumień i teleangiektazje w przebiegu trądziku różowanego często uprzykrzają życie Pacjenta. Wówczas z pomocą przychodzi kamuflaż dermatologiczny– zastosowanie odpowiednich produktów i technik makijażu, wizualnie, estetycznie poprawiających wygląd skóry, zabiegi laserowe i IPL/VPL, a najważniejsze- FOTOPROTEKCJA, gdyż główny proces zapalny w trądziku różowatym toczy się wokół skórnych naczyń krwionośnych, a nic tak ich nie uszkadza, jak promieniowanie ultrafioletowe!!! A co za tym idzie, nie ma skutecznego leczenia rosacea bez odpowiednio dopasowanej FOTOPROTEKCJI.

 

Leczenie chorób skóry – leczenie łuszczycy

ŁUSZCZYCA– jest często występującą genetycznie uwarunkowaną chorobą immunologiczno-zapalną. Obejmuje ona zarówno skórę gładką, jak i skórę głowy owłosionej, oraz paznokcie dłoni i stóp.

W większości przypadków rozpoznanie zostaje postawione na podstawie obrazu klinicznego (wyglądu zmian skórnych w typowej lokalizacji), ale w przypadkach wątpliwych pomocna bywa biopsja- wycinek ze zmiany podejrzanej.

Postacie łuszczycy:

1. Pospolita- plackowata,
2. Kropelkowata- najczęściej po infekcji bakteryjnej gardła,
3. Odwrócona,
4. Akralna (dłoni i stóp),
5. Uogólniona.

Czynniki zaostrzające przebieg choroby:

1. Stres,
2. Pora roku- gorszy przebieg obserwuje się jesienią i zimą, poprawa- wiosną, oraz w lecie,
3. Leki (NLPZ, antybiotyki, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe),
4. Zła dieta, prowadząca do nadwagi i otyłości,
5. Używki.

Przebieg leczenia łuszczycy:

Dotychczas w leczeniu łuszczycy stosowano głównie preparaty redukujące zmiany skórne– cignolina (antralina), znana większości Pacjentom, dziegcie z węgla kamiennego (brudzące i pachnące specyficznie), kwas salicylowy w różnym stężeniu, mocznik.

Aktualnie, postawą terapii jest zastosowanie witaminy D3, zarówno w formie preparatów zewnętrznych, jak i doustnych, a poza tym:

1. Kortykosteroidy miejscowe,
2. Fototerapia PUVA, UVB, UVB 311,
3. Acytretina- retinoid doustny,
4. Cyklosporyna A systemowo,
5. Metotreksat systemowo,
6. Leczenie biologiczne.

Podstawą każdej terapii tego przewlekłego schorzenia, przebiegającego z okresami nawrotów i remisji jest regularne stosowanie emolientów– kremów, balsamów nawilżających zmiękczających skórę.

Leczenie chorób skóry – leczenie grzybicy

Jak rozpoznać grzybicę?

Powierzchowne zakażenia grzybicze skóry, włosów i paznokci stanowią problem natury klinicznej, epidemiologicznej oraz terapeutycznej. Ze względu na różnorodność grzybów, wywołujących te choroby niezwykle istotna jest PRAWIDŁOWA DIAGNOSTYKA MIKOLOGICZNA przed wdrożeniem leczenia!!! Tylko właściwa identyfikacja szczepu odpowiedzialnego za stan chorobowy pozwala na odpowiedni dobór terapii przeciwgrzybiczej.

Jak zapobiec rozwojowi zakażenia?

Wbrew powszechnie panującej opinii grzybica nie ustępuje samoistnie!!! Celem leczenia jest nie tylko eradykacja infekcji, ale również zapobieganie szerzeniu się grzybicy w obrębie tkanek otaczających, co najczęściej widzimy w przypadku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej grzybicy przestrzeni międzypalcowej stóp, która z czasem zajmuje nie tylko całą stopę, ale również pozostałe części kończyn dolnych (podudzi).

Przebieg leczenia grzybicy:

Po odpowiedniej identyfikacji patogena- grzyba leczenie może mieć charakter miejscowy lub systemowy:

1. Amorolfina miejscowo,
2. Cyklopirox miejscowo,
3. Tiokonazol, Klotrimazol miejscowo,
4. Terbinafina systemowo,
5. Itrakonazol, Flukonazol systemowo.

 

Już w trakcie terapii należy pamiętać o odkażeniu butów, w przypadku grzybicy stóp (paznokci bądź naskórka), prasowaniu ubrań przylegających do skóry na lewej stronie, używanie osobnych ręczników i pościeli przez osoby chorujące.

CIASTECZKA

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.