SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
krioterapia kraków

W przypadku różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak włókniaki miękkie, brodawki łojotokowe czy blizny przerosłe, warto umówić się na konsultację ze specjalistą. Profesjonalną pomoc można otrzymać w SIM-MED; Kraków i Wadowice – tu znajdują się nasze gabinety. W celach leczniczych stosujemy między innymi krioterapię. To skuteczna metoda bazująca na korzystnym działaniu ciekłego azotu o temperaturze wrzenia wynoszącej -196 stopni Celsjusza. Warto zapoznać się z przebiegiem całej procedury i z efektami, jakie może nieść z sobą jej przeprowadzenie.

Na czym polega krioterapia?

Opisywany sposób leczenia krioterpii znany był już w starożytności – Egipcjanie stosowali go w celu zmniejszania bólu czy niwelowania stanów zapalnych. Także Hipokrates opisywał skuteczne działanie tej metody w przypadku krwawienia lub obrzęku. Zabieg przez lata uległ modernizacji i po dziś dzień cieszy się dużym zainteresowaniem – zarówno Pacjentów, jak i lekarzy. Klucz stanowi wykorzystanie naturalnych reakcji obronnych organizmu, jakie wywołują skrajnie niskie temperatury. Dochodzi tu bowiem do nagłego zwężenia naczyń krwionośnych, co z kolei przekłada się na spowolniony przepływ krwi. Następnie organizm zaczyna się bronić, a naczynia krwionośne rozszerzają się.

W SIM-MED przeprowadzamy krioterapię miejscową, która wykazuje dużą skuteczność w walce z problemami dermatologicznymi. W tym przypadku działaniu niskich temperatur poddawane są poszczególne obszary ciała. Używamy do tego profesjonalnego urządzenia wypełnionego wspomnianym ciekłym azotem o temperaturze wrzenia -196 stopni Celsjusza. Specjalista wykonujący zabieg dwukrotnie zamraża zmianę skórną, rozmrażając ją w międzyczasie. Cały proces jest zazwyczaj bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia, choć zdarza się, że Pacjent odczuwa pieczenie. Po zabiegu natomiast może pojawić się ból i świąd, jednak niedogodności te szybko ustępują. Czasem dochodzi również do powstania pęcherza lub drobnej rany, która goi się w ciągu kilkunastu dni.

krioterapia brodawek Kraków

Wskazania do przeprowadzenia krioterapii

W naszych gabinetach – na przykład w ulokowanym w Krakowie – stosujemy opisywaną metodę do niwelowania problemów z zakresu dermatologii takich jak:

 • włókniaki miękkie,
 • brodawki łojotokowe i płaskie, a także brodawki wirusowe w obrębie rąk oraz stóp,
 • brodawki płciowe (kłykciny kończyste),
 • przerost gruczołów łojowych,
 • mięczak zakaźny,
 • rogowacenie słoneczne,
 • róg skórny,
 • ziarniniak obrączkowaty,
 • bliznowce, blizny przerosłe,
 • odciski oraz modzele.

Czasami wystarczy jednorazowy zabieg, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Niekiedy konieczne jest jego kilkukrotne powtórzenie. W odpowiednim zaplanowaniu leczenia pomogą nasi specjaliści z SIM-MED. Zadbają oni o szczegółową diagnostykę, a następnie przedstawią możliwe do zastosowania sposoby zniwelowania danego problemu natury dermatologicznej. Na spotkanie z dermatologiem warto jednak umówić się nie tylko w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych zmian, lecz także w celach kontrolnych. Pamiętając o regularnych wizytach, można uniknąć inwazyjnego leczenia w razie zaawansowanego rozwoju choroby.

Krioterapia jako alternatywa dla zabiegów chirurgicznych

Zmiany skórne można leczyć za pomocą różnych metod, jednak zastosowanie właściwości ciekłego azotu nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. To nieinwazyjny i bezbolesny sposób, za pomocą którego można osiągnąć satysfakcjonujące efekty kosmetyczne. Z tego powodu krioterapia jest często wybieraną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Niekiedy zalecamy natomiast chirurgiczne wycinanie – dotyczy to między innymi zmian nowotworowych o charakterze łagodnym lub złośliwym. W celu doboru odpowiedniej metody zapraszamy na konsultacje z naszymi lekarzami.

narzędzia krioterapii w Krakowie

Przeciwwskazania do krioterapii

Jak zostało wspomniane, omawiana procedura stanowi sposób bezpieczny i bezbolesny, jednak w niektórych przypadkach nie należy decydować się na ten zabieg. Mowa tu o osobach cierpiących na:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • różnego rodzaju choroby serca,
 • choroby nowotworowe,
 • niedoczynność tarczycy,
 • niedokrwistość,
 • znamiona barwnikowe melanocytowe.

Przed rozpoczęciem działań konieczne jest zatem sprawdzenie, czy w przypadku konkretnego Pacjenta można zastosować krioterapię. W naszych gabinetach leczenie zawsze poprzedzone jest odpowiednią diagnostyką, co pozwala wykluczyć lub wykryć obecność przeciwwskazań.

Pielęgnacja po zabiegu

W celach bezpieczeństwa warto przez kilka następnych tygodni unikać promieniowania słonecznego oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Nie należy także korzystać z sauny oraz basenów. Dobrym pomysłem będzie ponadto wyposażenie się w łagodne kosmetyki oczyszczające, które nie zawierają składników mogących doprowadzić do podrażnienia skóry. Szczegółowych zaleceń w tym zakresie udzielą specjaliści z SIM-MED – zapraszamy mieszkańców Krakowa i innych miast do umówienia się na konsultację.

Cennik krioterapia (mrożenie), łyżeczkowanie m.in. brodawek, “kurzajek”

pojedyncza zmiana

od 300zł

2-5 zmian skórnych

od 350zł

6-10 zmian skórnych

od 400zł

Lekarze wykonujący zabieg

dr n. med.
Ana Kucharski-Alekseenko

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Justyna Kostyra-Grabowska

UMÓW WIZYTĘ

lek. med.
Anna Sobczyk

UMÓW WIZYTĘ