Chirurgiczne usuwanie znamion

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Jakie są korzyści?

Zastosowanie tego rodzaju metody posiada nie tylko walor estetyczny, pozwalający na usunięcie zmian w niechcianym miejscu, ale przede wszystkim leczniczy – tylko usunięcie chirurgiczne pozwala na wykonanie niezbędnego badania histopatologicznego.

Jak NIE usuwamy pieprzyków?

Nie powinno się usuwać znamienia podejrzanego za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać właściwego badania histopatologicznego.

Dlaczego warto?

Wczesne chirurgiczne usunięcie wyzłośliwiającego znamienia w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest występowanie wspomnianych znamion barwnikowych. W ich przypadku wykonuje się wycięcie chirurgiczne oraz przeprowadza się badanie histopatologiczne. Chirurgiczne wycięcie „pieprzyka” wykonuje się zawsze, gdy w trakcie wizyty dermatologicznej pojawią się wątpliwości diagnostyczne. Jeśli wygląd zmiany różni się od wyglądu innych zmian to również będzie to stanowić wskazanie do chirurgicznego wycięcia zmiany. W podjęciu decyzji wycinania zmian barwnikowych decydują również względy estetyczne.

Do zmian wycinanych chirurgicznie należą:

  • znamiona barwnikowe,
  • włókniaki,
  • brodawki,
  • naczyniaki i malformacje naczyniowe,
  • tłuszczaki,
  • kaszaki,
  • rogowiaki,
  • kępki żółte.

Przebieg zabiegu

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym przy użyciu lidokainy. Podczas chirurgicznego usuwania zmian skórnych, skóra wokół zmiany jest nacinana, a następnie zmiana jest usuwana z podłoża. Następnie zakłada się szwy warstwowe – na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek a każdy usunięty materiał przesyła się do badania histopatologicznego celem określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego.
Po zabiegu pacjenci powinni zjawić się na konsultacji, która połączona jest ze zdjęciem szwów. Zwykle ma to miejsce 5-14 dni po zabiegu (w zależności od indywidualnej oceny lekarza). W czasie rekonwalescencji konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

CIASTECZKA

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.