Blizny, czym są i jak powstają?— zabiegi laserowego usuwania blizn

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 23 grudnia, 2023

Blizny to nie tylko fizyczne ślady na ciele. Każda z nich niesie za sobą historię. Bez względu na to, czy są efektem trudnych doświadczeń trądzikowych, urazów, czy koniecznych operacji, to stanowią one często problem zarówno estetyczny, jak i psychologiczny, który może znacząco wpływać na pewność siebie i postrzeganie własnego ciała.

Czym są blizny i jak powstają?

Blizny są wynikiem uszkodzenia skóry właściwej, której ubytki uzupełniane są przez tkankę łączną włóknistą, składającej się z włókien. Blizna wyróżnia się na tle skóry właściwej, ponieważ włókna nadają obszarowi nieregularny, „poszarpany” kształt.

Proces powstawania blizny jest rozłożony w czasie. Zazwyczaj jest to okres od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Etap ten jest nieodłączną częścią procesu gojenia się rany, a właściwa faza gojenia rany następuje już po tygodniu od uszkodzenia tkanki. Wówczas uaktywniają się komórki tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za proces produkcji kolagenu. Istnieje ryzyko, że jeśli dojdzie do zakłócenia procesu gojenia, to może dojść do powstania blizn przerostowych, tworzących się na skutek nadmiernej produkcji kolagenu. Warto pamiętać, że finalny wygląd blizn jest zależny nie tylko od procesu gojenia się blizny, ale także od odpowiedniej pielęgnacji tego obszaru skóry.

Jakie są rodzaje blizn?

Blizny atroficzne, do których zaliczane są blizny potrądzikowe, są powszechnym problemem w dermatologii estetycznej. Przypominają miejscowe zagłębienia skóry, które posiadają okrągły lub półokrągły kształt. Pojawiają się, gdy proces gojenia zostaje zakłócony, głównie przez niewystarczającą produkcję białka — kolagenu i elastyny. Ostateczna wielkość i głębokość blizn potrądzikowych jest jednak uzależniona od intensywności przebytego trądziku. Dodatkowo wpływ na wygląd oraz strukturę blizn ma również wiek i zdolność skóry do samodzielnej regeneracji.   

Bliznowce, zwane także keloidami, powstają, gdy rana pozornie już się zagoi, natomiast produkcja włókien kolagenowych na obszarze zranienia wciąż trwa. Bliznowce powstają najczęściej w miejscach, w których skóra jest napięta. Blizny te wychodzą poza obręb rany pierwotnej, są o wiele bardziej „rozlane” niż inne blizny. Mają nieregularny kształt, czerwoną lub fioletową barwę.

Blizny przerostowe tworzą się w bardzo podobny sposób jak bliznowce, jednak ich cechą charakterystyczną jest powstawanie na obszarze zranienia widocznych „wybrzuszeń” – wznoszące się ponad poziom skóry, pozostające w granicach rany. Są to blizny czerwone, pogrubiałe. Może dojść do regresji blizn przerostowych z upływem czasu. Uciążliwość blizn przerostowych zależna jest od miejsca, w którym powstały. 

Blizny pourazowe powstają po ranach powypadkowych, oparzeniach czy rozległych skaleczeniach. Przebyte urazy, których wynikiem jest ślad na skórze, czasami powodują także nerwobóle. Częstym zjawiskiem jest, że wśród nich są również blizny przerostowe. Początkowo blizny pourazowe są zwykle twarde i wyraźnie uwydatnione ponad powierzchnię skóry. Bezpośrednio, po urazie są szersze i bolesne. Dodatkowo blizny tego rodzaju mogą wykazywać skłonność do wysuszania, a bez prawidłowej pielęgnacji także pękania.

Blizny pooperacyjne, to głównie blizny po cesarskim cięciu oraz innych zabiegach operacyjnych. Podobnie jak blizny pourazowe, przybierają różne kształty i koloryt. Duże znaczenie w ich przypadku ma wiek, ponieważ im blizna jest starsza, tym trudniej będzie ją usunąć. 

Jakie są metody usuwania blizn?

Niezwykle skuteczną, a zarazem bezpieczną metodą usuwanie blizn na ciele, są zabiegi laserowe. Laserowe usuwanie blizn pozwala niemal na całkowite ukrycie nieestetycznych pozostałości na skórze. Laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z redukcją blizn, ponieważ dzięki precyzyjnym mikrouszkodzeniom, stymuluje proces gojenia. W rezultacie wygładza i niweluje widoczność blizn po urazach, operacjach czy trądziku. Zabieg zapewnia efektywne odnowienie skóry, przywracając jej gładkość i równomierny wygląd. 

Zabieg laserowego usuwanie blizn — jak przebiega?

Do laserowego usuwania blizn  w Klinice Medycyny Estetycznej  SIM-MED w Krakowie stosowany jest laser frakcyjny CO2, którego wiązka precyzyjnie wnika w głąb skóry właściwej. Zachodząca w niej reakcja fototermiczna powoduje mikrouszkodzenia, które wyzwalają naturalne procesy odbudowy skóry oraz pobudzają produkcję kolagenu. W efekcie blizny stają się mniej widoczne. Warto wspomnieć, że laser działa tylko na zmienione partie skóry, nie naruszając pozostałej części naskórka. 

Efekty laserowego usuwania blizn widoczne są już po pierwszym zabiegu. Liczba zabiegów w serii uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta, dlatego zabieg laserowego usuwania blizn poprzedzony jest konsultacją lekarską ze specjalistą, podczas której diagnozowany jest rodzaj blizn oraz omawiany cały proces leczenia.

Zabieg laserem frakcyjnym może powodować zaczerwienienie i opuchnięcie. Czas regeneracji po zabiegu wynosi zazwyczaj od 3 do 10 dni, a długość rekonwalescencji jest zależna od rozmiaru obszaru, który był poddany zabiegowi oraz jego głębokości. Dodatkowo skóra może lekko ściemnieć, a naskórek zacznie się złuszczać. Około tygodnia po zabiegu, skóra powinna wrócić do normalnego wyglądu.

Laserowe usuwanie blizn Kraków

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej  SIM-MED w Krakowie zajmujemy się profesjonalną terapią i usuwaniem blizn. Nasi lekarze, wykorzystując zaawansowaną technologię laserową CO2 oraz indywidualnie dopasowane programy leczenia, pomagają w walce z niechcianymi bliznami. 

Serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami lub do skorzystania z łatwej i wygodnej rezerwacji online!