SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 24 listopada, 2023

W dzisiejszym zabieganym świecie, wielu z nas zmaga się z problemem, który choć często niedostrzegany, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jest to bruksizm, schorzenie polegające na niekontrolowanym zaciskaniu zębów, szczególnie podczas snu. 

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nadmierne i niekontrolowane zaciskanie zębów. Jednym z charakterystycznych objawów bruksizmu jest ból głowy, często mylony z innymi schorzeniami neurologicznymi. To jednak jedynie wierzchołek góry lodowej.

Bruksizm to problem interdyscyplinarny. Często Pacjenci zgłaszają się do gabinetu medycyny estetycznej po wizycie u stomatologa, ponieważ przy tej dolegliwości, obserwuje się również ścieranie szkliwa zębowego. Z jednej strony to cecha ludzi sukcesu. Mówi się, że potrafią zacisnąć zęby i iść do przodu. Niemniej jednak zaciskanie zębów podczas snu generuje ogromne napięcie mięśniowe, co w efekcie może prowadzić do bólu twarzy, szczęki oraz szyi. W skrajnych przypadkach może to spowodować poważne uszkodzenia zębów, wymagające skomplikowanego leczenia stomatologicznego. To dlatego warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm i szukać skutecznych metod leczenia.

 

Jak sprawdzić, czy mam bruksizm? 

Często nasz partner, partnerka zgłasza zgrzytanie zębami w nocy, podczas snu. To jako pierwsze może wskazać na to, że mamy bruksizm. Dodatkowo regularna wizyta u stomatologa, pokazuje pewne zmiany w obrębie szkliwa zębowego, a sam Pacjent obserwuje u siebie dolegliwości bólowe głowy. Proces leczenia bruksizmu jest interdyscyplinarny. Łączony jest z leczeniem stomatologicznym, które polega na zakładaniu szyny, a także na dodatkowych zaleceniach od dentysty.

Medycyna estetyczna odgrywa kluczową rolę w leczeniu bruksizmu. Z powodzeniem stosowany jest neuromodulator, czyli toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa w leczeniu bruksizmu.

Tradycyjne metody leczenia bruksizmu często obejmują noszenie specjalnych nakładek dentystycznych w nocy. Jednak dzisiejsza medycyna estetyczna wprowadza nowe, innowacyjne rozwiązania, z których jednym jest zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu

Toksyna botulinowa, znana głównie ze swojego zastosowania w redukcji zmarszczek, okazuje się skutecznym narzędziem w leczeniu bruksizmu. Celem wykonania zabiegu, który złagodzi objawy bruksizmu, jest mięsień żwacz. Jest on obustronny, zlokalizowany w przednio prześrodkowej części policzka, na granicy linii żuchwy i w samej środkowej części policzka. Z reguły są to trzy wkłucia, trzy iniekcje, właśnie w obrębie naszego policzka. Podanie toksyny botulinowej w precyzyjnie określone obszary mięśni pomagają złagodzić napięcie, redukując jednocześnie ból głowy. 

W przypadku leczenia bruksizmu efekt po zabiegu podania toksyny botulinowej utrzymuje się w granicach od 3 do 6 miesięcy. Po leczeniu bruksizmu zmienia się także kształt twarzy. Twarz wygląda na bardziej szczupłą, przypomina trójkąt podstawą zwrócony ku górze.

Leczenie bruksizmu w Krakowie 

Bruksizm to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Jego konsekwencje mogą sięgać daleko poza samo zaciskanie zębów. Dlatego warto szukać nowoczesnych rozwiązań, takich jak zastosowanie toksyny botulinowej, aby skutecznie zwalczyć tę męczącą dolegliwość. SIM-MED Medycyna Estetyczna i Dermatologia w Krakowie to nie tylko klinika medycyny estetycznej, ale przede wszystkim miejsce, gdzie zdrowie Pacjenta jest priorytetem. Zespół doświadczonych specjalistów angażuje się w indywidualne podejście do każdego przypadku, pomagając Pacjentom w odzyskaniu zdrowego uśmiechu i komfortu życia.