Fakty i mity o toksynie botulinowej

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 4 czerwca, 2023
fakty i mity dot. toksyny botulinowej

Mimo długiej historii i nieustającej popularności toksyny botulinowej w medycynie estetycznej, nadal istnieje wiele mitów z nią związanych. Czy toksyna botulinowa jest niebezpieczna? Czy powoduje paraliż? Jak często można ją stosować? W tym artykule rozwiejmy te często powtarzane mity i przedstawiamy fakty dotyczące stosowania botuliny w medycynie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zabiegu z jej użyciem, zapraszamy do lektury!

Fakt: Toksyna botulinowa ma wszechstronne zastosowanie

Zdecydowanie tak! Toksyna botulinowa jest skutecznie wykorzystywana w leczeniu migreny, tików nerwowych, przykurczów, bruksizmu, epilepsji, zeza, oczopląsu, nerwobólów, zaburzeń układu pokarmowego, jąkania, nadpotliwości i wielu innych schorzeń. W medycynie estetycznej została po raz pierwszy użyta już w latach 80. XX wieku, gdy zauważono, że wygładza zmarszczki podczas leczenia innych chorób, takich jak migrena. Od tego czasu toksyna botulinowa jest nieodłącznym elementem zabiegów medycyny estetycznej, gdzie, oprócz działań przeciwstarzeniowych, wykorzystuje się jej właściwości terapeutyczne. Ze względu na to, że toksyna botulinowa jest lekiem, zabiegi z jej użyciem mogą być przeprowadzane wyłącznie przez lekarza.

Fakt: Toksyna botulinowa to trucizna

Botulina jest substancją toksyczną, co jest prawdą z punktu widzenia naukowego. W przypadku zbyt dużej dawki, jak każdy inny lek, może być szkodliwa. Jednak pod kontrolą specjalisty, toksyna botulinowa staje się bezpieczną substancją, szczególnie gdy pochodzi od renomowanego producenta. Nie ma potrzeby obawiać się negatywnych skutków związanych z działaniem botuliny jeśli wybierzesz gabinet SIM-MED.

Mit: Toksyna botulinowa robi efekt maski i powoduje utratę mimiki

Mit, który ma swoje źródło. Faktycznie, nieodpowiedzialne stosowanie toksyny botulinowej przez niewykwalifikowane osoby może prowadzić do zaniku mimiki u pacjenta i karykaturalnego efektu. Jeżeli zastosowana zostanie zbyt duża ilość toksyny, niewłaściwą techniką i w niewłaściwe miejsca, może dojść do zablokowania mimiki twarzy i powstania znaczącej asymetrii. Natomiast kiedy botulina jest używana przez doświadczonego lekarza, który posiada wiedzę na temat anatomii twarzy, stosuje odpowiednie techniki iniekcji i korzysta z bezpiecznych, przebadanych produktów zawierających toksynę botulinową, jest ona całkowicie bezpieczna, a osiągnięte efekty mogą być bardzo naturalne. Rzeczywiście, ilość zastosowanej toksyny ma wpływ nie tylko na stopień osłabienia mięśni i zmniejszenia mimiki, ale także na trwałość efektów. Delikatne zablokowanie mięśni wymaga mniejszej ilości substancji, co prowadzi do bardziej krótkotrwałych efektów.

Mit: Zabiegi toksyną botulinową trzeba powtarzać do końca życia

Choć można używać botuliny przez dłuższy czas, nie jest to konieczność. Jeśli toksyna botulinowa jest stosowana jako lek, pacjenci często używają jej regularnie. Podobnie może być w przypadku zabiegów odmładzających, o ile stosowanie botuliny odbywa się z umiarem i zgodnie z zaleceniami doświadczonego lekarza. Toksyna botulinowa nie ma właściwości uzależniających i nie zmienia naturalnych cech twarzy. Efekty ustępują po około 4-6 miesiącach. Warto jednak zauważyć, że regularne stosowanie toksyny botulinowej jako preparatu terapeutycznego przeciw starzeniu się skóry działa również prewencyjnie i profilaktycznie. Skóra w wrażliwych obszarach nie ulega przeciążeniu, co zmniejsza ryzyko powstawania i pogłębiania się zmarszczek.

Fakt: Toksyna botulinowa powoduje przejściowe zahamowanie przewodnictwa nerwowego

Toksyna botulinowa jest rzeczywiście neurotoksyną, która powoduje tymczasowe zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych. Jej działanie polega na blokowaniu produkcji acetylocholiny, która jest odpowiedzialna za przekazywanie sygnałów nerwowych prowadzących do skurczu mięśni. Dzięki temu mięśnie stają się rozluźnione i przestają kurczyć się, co dotyczy również skóry znajdującej się nad tymi mięśniami. W dziedzinie medycyny estetycznej ta właściwość toksyny botulinowej jest wykorzystywana w terapiach przeciw starzeniu się skóry. Poprzez zablokowanie kurczenia się mięśni i załamywania skóry nad nimi, można zapobiec powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych oraz zmniejszyć widoczność istniejących. Jednak działanie botuliny ogranicza się jedynie do obszaru, w którym została podana. Inne funkcje nerwowe, takie jak wrażliwość skóry na dotyk czy odczuwanie temperatury, nie ulegają zmianie w wyniku zastosowania toksyny botulinowej.

Fakt: Toksyna botulinowa wygładza zmarszczki mimiczne

Rzeczywiście, działanie przeciwstarzeniowe botuliny polega na wygładzaniu zmarszczek mimicznych poprzez rozluźnienie mięśni znajdujących się pod skórą, a nie na ich wypełnianiu. Dlatego używa się jej głównie do redukcji zmarszczek mimicznych na różnych obszarach twarzy, takich jak zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki lwie, kurze łapki, zmarszczki palacza czy linie marionetki. Warto jednak zauważyć, że toksyna botulinowa daje też inne rezultaty, np. uniesienie kącików ust, podniesienie brwi, optyczne “otwarcie” oka, wyszczuplenie dolnej części twarzy (poprzez redukcję aktywności mięśni żwaczy), zmniejszenie widoczności uśmiechu dziąsłowego.

Dlatego botulina, oprócz wygładzania zmarszczek mimicznych, może być stosowany w celu osiągnięcia tych różnorodnych rezultatów w terapii estetycznej.

Mit: Zabieg jest bolesny i długo się czeka na jego efekty

Podczas zabiegu, toksyna botulinowa jest wstrzykiwana pod skórę, co może być niekomfortowe, ale nie jest bolesne. Dla pacjentów o niskim progu bólu istnieje również możliwość zastosowania maści znieczulającej. Zabieg jest zazwyczaj krótki i trwa nie dłużej niż 30 minut. Jeśli chodzi o efekty, są one widoczne już po 3-5 dniach od iniekcji, a ostateczne rezultaty można zauważyć po ok. 14 dniach.

Fakt: Toksyny botulinowej nie powinno się stosować w zbyt młodym i w zbyt zaawansowanym wieku

Botulina nie jest stosowana profilaktycznie u osób bardzo młodych, aby zapobiegać jeszcze niewidocznym zmarszczkom mimicznym, które zazwyczaj pojawiają się po 25. roku życia. Ponadto, jeśli osoba ma bardzo głębokie i widoczne zmarszczki, które są już utrwalone, toksyna botulinowa może nie przynieść satysfakcjonujących efektów. W takim przypadku zaleca się rozważenie innych rozwiązań, takich jak wypełniacze tkankowe. Chociaż stosowanie botoksu jest bezpieczne w każdym wieku, doświadczony lekarz może ocenić, że botoks nie jest optymalnym rozwiązaniem i zaproponować inną terapię anti-aging, która będzie lepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom pacjenta.

Mit: Rekonwalescencja po zabiegu nie jest łatwa

Pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności. Istnieją pewne wytyczne, których należy przestrzegać, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych i maksymalizować efekty botuliny. Wszystkie zalecenia mają na celu zapobiegnięcie migracji toksyny czy nadmiernemu rozszerzeniu naczyń krwionośnych, które mogłyby powodować niepożądane efekty.

Mit: zabieg toksyną botulinową jest skierowany do kobiet w podeszłym wieku

Obecnie zabiegi anti-aging z użyciem toksyny botulinowej cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Nawet osoby młode mogą zdecydować się na ten zabieg w celu redukcji zmarszczek wynikających z mimiki twarzy. Każdy ma inny sposób wyrażania emocji, dlatego nawet młode osoby mogą mieć widoczne zmarszczki, takie jak lwia zmarszczka czy bruzdy pooprzeczne czoła, których chciałyby się pozbyć.

Fakt: Toksyna botulinowa nie jest dla każdego

Ze względu na jej właściwości hamujące przewodnictwo impulsów nerwowych w mięśniach oraz sposób podawania poprzez iniekcję, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Zabiegi z użyciem toksyny nie są wykonywane u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u osób cierpiących na niektóre schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Lamberta-Eatona, u osób przyjmujących antybiotyki aminoglikozydowe, a także w przypadku nadwrażliwości na którekolwiek składniki preparatu lub obecności miejscowej infekcji skóry. Przeciwwskazań do stosowania botuliny jest niewiele, co dodatkowo potwierdza bezpieczeństwo tej substancji.