KOCHANI, czy każdy zna historię Walentynek?

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 1 lutego, 2021
Historia Walentynek

Walentynki (z hiszpańskiego Dia de San Valentin) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia.

Zwyczajem 14 lutego jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem) oraz obdarowywanie się prezentami.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza.  Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona nieco później.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90 XX wieku. Jedyne i największe w Polsce Walentynki odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Długa historia walentynek ciągnie ze sobą wiele zwyczajów, od najstarszych po bardziej współczesne tradycje, takie jak gałązka rozmarynu pod poduszkę, wieszanie kłódek na mostach, wysłanie kartki walentynkowej z wyznaniem miłości, kolacja przy świecach, wręczanie kwiatów…

A jak każdy z was obchodzi Walentynki?! I czy w ogóle?

Przygotowałam dla Was swojego rodzaju „poradnik”, podpowiadający jak w 14 dni przygotować się do pięknego miłosnego świętowania. Będzie to szereg zabiegów, które możecie wykonać w naszej klinice SIM-MED dopełniając wszystko pielęgnacją domową…