Lwia zmarszczka - jak ją pokonać?

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 9 grudnia, 2021
lwia zmarszczka zabiegi medycyny estetycznej

Lwia zmarszczka jest pojedynczą lub podwójną linią powstającą między brwiami, która czasem może nam nadać naprawdę groźny wyraz twarzy… Czy lwia zmarszczka naprawdę jest taka groźna? Co oznacza pionowa zmarszczka na czole?

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka jest zmarszczką mimiczną powstającą w wyniku dużej aktywności mięśni twarzy – w tym przypadku mięśnie marszczące brwi oraz mięsień prosty nosa. Notoryczne ciągnięcie i marszczenie skóry w tej okolicach powoduje stopniowe zagniatanie, a z czasem utrwalenie charakterystycznych linii oraz bruzd. W dużej mierze też tendencja do tworzenia tej zmarszczki zależy od ułożenia tych mięśni twarzy które dziedziczymy po naszych przodkach.

Lwia zmarszczka to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Gniewny wyraz twarzy natychmiast sugeruje, że osobą targają negatywne emocje… Początkowo skurcz mięśni powoduje jedynie lekkie odgniatanie skóry i wraz z rozluźnieniem mięśni zmarszczka znika. Niestety, notorycznie powtarzany ruch utrwala bruzdę i powoduje pogłębienie śladu, który w konsekwencji zostaje na twarzy mimo rozluźniania mięśnia i nadaje jej groźny wygląd. Czasem zdarza się, że u niektórych osób nad lwią zmarszczką pojawia się fałd skórny który dodatkowo pogłębia efekt. Powstawaniu zmarszczki towarzyszy też wiotczenie i opadanie tkanek na czole, co jest charakterystyczne dla osób po 40. roku życia. Nie jest to jednak reguła – przy silnej mimice lwia zmarszczka może pojawić się nawet przed trzydziestką!!

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Najprościej byłoby ograniczyć skurcze mięśni odpowiedzialnych za „odgniatanie” skóry i zadbać o odpowiednią relaksację. Nie jest to takie łatwe, a obok pracy nad mimiką równie ważna jest codzienna pielęgnacja.

  • Pamiętajmy o intensywnym nawilżaniu skóry. Dobrze nawodnione tkanki nie będą tak podatne na zmarszczki. Do pielęgnacji (równolegle z kremami zwalczającymi niedoskonałości, nie zamiennie!) wybieraj kremy intensywnie nawilżające, dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po odpowiednie serum.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu – pij dużo wody, zarówno latem jak i w okresie grzewczym! Ciepło bez względu na źródło wyciąga wilgoć z naszej skóry.
    Ćwiczenia – masuj obszar między brwiami okrężnymi ruchami, pomoże to w rozluźnieniu mięśni. Równie skuteczne okaże się delikatne rozciąganie skóry w kierunku przeciwnym do kształtu zmarszczki, tj. ruchami pionowymi do zewnątrz twarzy. Poświęcając na taki masaż codziennie 5 minut można osiągnąć naprawdę dobre efekty!
  • Pojawianie się zmarszczek skutecznie spowolnią ampułki przeciwzmarszczkowe zawierające peptydy i witaminę C. Substancje te stymulują produkcję kolagenu, który skutecznie wzmocni skórę i spowolni proces tworzenia zmarszczki.
  • Pomocne okażą się też maseczki nawilżające z cennymi składnikami nawilżającymi i wzmacniającymi, które odprężą i zrelaksują skórę. Warto je robić co najmniej raz w tygodniu.
  • Fotoprotekcja – promienie UV drastycznie przyspieszają starzenie się skóry! Zadbaj o wzmocnienie jej bariery ochronnej, zarówno przed UV jak też innymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych w słoneczne dni – ograniczysz mrużenie oczu i tworzenie zmarszczek mimicznych w obrębie czoła, nasady nosa i oczu!
  • Uśmiech to najlepszy sposób na gniewny wyraz twarzy!! I jest to sama prawda – uśmiech, poza rozładowaniem wewnętrznego napięcia, sprawia, że mięśnie mimiczne czoła się rozluźniają, a skóra wygładza.

Toksyna botulinowa lwiej zmarszczki

Niestety czasem bywa już za późno i lwia zmarszczka jest widoczna na czole niezależnie od naszej mimiki. Wtedy poza odpowiednią pielęgnacją warto postawić na profesjonalny zabieg który zapewni skuteczną redukcję lwiej zmarszczki. Najszybszymi i najskuteczniejszym sposobem jest toksyna botulinowa na lwią zmarszczkę. Popularność toksyny botulinowej wynika z jego niemal bezbolesnej aplikacji, czasu trwania zabiegu (zaledwie kilka minut!) i czasu utrzymania efektu (nawet do 6 miesięcy). Może się również okazać, że przy głębszych bruzdach niezbędne będą dodatkowe zabiegi z kwasem hialuronowym.

Korzystając z dobrodziejstw medycyny estetycznej również nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji która omówiliśmy powyżej. Mowa tu przede wszystkim o produktach stymulujących produkcję kolagenu w skórze oraz o suplementacji witaminy C.