Mezoterapia igłowa: fakty i mity

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 13 września, 2023
Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na dostarczaniu pod skórę substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy czy peptydy. Substancje te mają na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry, m.in. spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień czy poprawę nawilżenia.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu medycznym, wokół mezoterapii igłowej narosło wiele mitów. W tym artykule obalimy najczęstsze z nich i przedstawimy fakty na temat tego zabiegu. Zapraszamy do lektury!

MIT: Mezoterapia jest zabiegiem dla każdego

Mezoterapia ma swoje przeciwwskazania, takie jak choroby przewlekłe, infekcje, alergie czy ciąża. Osoby z trądzikiem lub bardzo wrażliwą skórą mogą potrzebować ostrożniejszego podejścia lub innych zabiegów. Warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem mezoterapii.

MIT: Mezoterapia polecana jest wyłącznie dojrzałym kobietom

Choć często decydują się na nią kobiety, które zauważają pierwsze oznaki starzenia, to mezoterapia nie ma ograniczenia wiekowego. Im wcześniej zaczniemy korzystać z mezoterapii, tym lepiej. Zabiegi te pomagają opóźnić proces starzenia się skóry i zapobiec powstawaniu zmarszczek. Co istotne, mezoterapia jest zalecana nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, niezależnie od wieku. Preparaty używane w mezoterapii można dostosować do biologicznego wieku skóry.

MIT: Mezoterapię stosuje się wyłącznie na twarzy

Nie tylko! Mimo że wiele zabiegów medycyny estetycznej skupia się na twarzy, mezoterapię można stosować na innych częściach ciała. Zabieg ten może być skuteczny w walce z cellulitem, zmniejszeniu rozstępów czy ujędrnieniu skóry na brzuchu i ramionach. Ponadto, mezoterapia jest skuteczną metodą w leczeniu wypadania włosów.

MIT: Mezoterapię należy wykonywać wyłącznie jesienią

Chociaż jesień jest często określana jako idealna pora na mezoterapię ze względu na to, że skóra jest wtedy mniej narażona na promienie słoneczne, nie oznacza to, że zabieg ten można wykonywać tylko jesienią. Mezoterapię można przeprowadzać przez cały rok, pod warunkiem stosowania odpowiednych środków ochrony przeciwsłonecznej. Wybór pory roku zależy od indywidualnych potrzeb i stanu skóry.

MIT: Kremy mogą zastąpić zabieg mezoterapii

Kremy nawilżają skórę na powierzchni, podczas gdy mezoterapia dostarcza składniki odżywcze bezpośrednio do skóry. To dwa różne podejścia, przy czym mezoterapia może zapewnić bardziej spektakularne efekty, zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych problemów skórnych.

FAKT I MIT: Jedynie seria zabiegów przyniesie oczekiwane efekty

I tak i nie. Jeden zabieg mezoterapii może dać widoczne rezultaty, ale najlepsze efekty można osiągnąć poprzez całą serię. W zależności od stosowanych preparatów, pierwszą serię można przeprowadzać co 1-4 tygodnie, a kolejne co 2-4 miesiące. Regularność jest kluczowa, ale każdy zabieg przynosi korzyści.

Efekty mezoterapii zależą od indywidualnych cech, wieku i kondycji skóry. Nie zawsze jest to spektakularne i może wymagać serii zabiegów, zwłaszcza u osób z zaawansowanym procesem starzenia się skóry

Serię zabiegów mezoterapii można przerwać w każdej chwili. Regularne korzystanie z mezoterapii może opóźnić procesy starzenia się skóry, ale nie jest to obowiązkowe.

MIT: Wszystkie rodzaje mezoterapii są uniwersalne

Nie, to nieprawdziwe przekonanie. Wybierając serię iniekcji z odpowiednimi substancjami aktywnymi dostosowanymi do potrzeb Twojej skóry, lekarz najpierw oceni najpierw jej stan i dostosuje wybór do indywidualnych potrzeb. To istotne, zwłaszcza jeśli skóra uległa zmianom z powodu starzenia, zaburzeń hormonalnych lub innych czynników. Na przykład, w przypadku problemów z utratą włosów, lekarz może dostosować odpowiednie peptydy, które pomogą w zatrzymaniu ich wypadania, stymulacji wzrostu nowych i przywróceniu im naturalnej pigmentacji. Zabiegi mezoterapii zawsze są dostosowane indywidualnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

FAKT: Mezoterapia jest bezpieczna

Mezoterapia jest bezpieczna, jeśli przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego specjalistę z zachowaniem odpowiednich protokołów i procedur, który bierze pod uwagę przeciwwskazania i stan zdrowia pacjenta. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z oferty mezoterapii igłowej w gabinetach SIM-MED.

MIT: Mezoterapia to najskuteczniejsza metoda zwalczania przebarwień

Mezoterapia może pomóc w walce z przebarwieniami, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja. Inne procedury, takie jak np. peelingi chemiczne mogą być bardziej skuteczne w redukcji przebarwień. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta.