Przebarwienia skóry. Jak pozbyć się przebarwień?

SIM-MED Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  • 20 września, 2023

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi koniec sezonu letniego. To idealny czas, aby dokładnie przyjrzeć się swojej skórze i zwrócić uwagę na jedno z powszechnych problemów skórnych, które często towarzyszą nam po letnim wypoczynku – przebarwienia skóry.

Przebarwienia skóry: co to takiego?

Przebarwienia skóry to zmiany w kolorze skóry, które różnią się od jej naturalnego odcienia. Mogą przybierać różne formy, ale najczęstsze to przebarwienia posłoneczne, melasma, piegi i przebarwienia potrądzikowe. Przebarwienia skóry pojawiają się z różnych powodów, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce, hormony, genetyka, a nawet nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Jak powstają przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry, znane również jako hiperpigmentacja, to zmiany koloru skóry spowodowane nadmierną produkcją melaniny. Melanina to pigment, który nadaje skórze kolor. Jednakże, nadmierne narażenie na słońce może prowadzić do nadmiernego rozprzestrzeniania się melaniny, co skutkuje powstawaniem przebarwień.

Rodzaje przebarwień skóry

  • Przebarwienia posłoneczne: Te plamy, często nazywane “starczymi plamami”, pojawiają się na skórze w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Są szczególnie powszechne u osób w podeszłym wieku.
  •  Melasma: To rodzaj przebarwienia spowodowanego hormonami, często występujący u kobiet w ciąży lub przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Melasma objawia się brunatnymi plamami, zwłaszcza na twarzy.
  • Piegi: Piegi to małe, brązowe plamki, które często pojawiają się na skórze w wyniku ekspozycji na słońce. Są bardziej widoczne u osób o jasnej karnacji.
  • Przebarwienia potrądzikowe: Pojawiają się po przejściu trądziku i są wynikiem uszkodzenia skóry w trakcie procesu zapalnego. Mogą być czerwone, różowe lub brunatne.

Leczenie przebarwień skóry

Jeśli masz trudności z przebarwieniami skóry, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem. W Krakowie czekamy na Ciebie w Specjalistycznym Instytucie Medycznym SIM-MED, gdzie oferujemy kompleksową opiekę nad skórą i prowadzimy leczenie przebarwień.

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu przebarwień jest konsultacja dermatologiczna. Doświadczony dermatolog może ocenić rodzaj przebarwienia i zalecić odpowiednie leczenie.
W niektórych przypadkach, szczególnie gdy przebarwienia są trudne do usunięcia za pomocą konwencjonalnych metod, medycyna estetyczna może być najskuteczniejszą opcją. Zabiegi takie jak peelingi chemiczne są dostępne w naszej klinice medycyny estetycznej i mogą pomóc w przywróceniu skórze jej naturalnego koloru.

Fotoprotekcja: Klucz do zapobiegania przebarwieniom

Aby uniknąć powstawania nowych przebarwień i zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem słońca, niezwykle istotne jest stosowanie fotoprotekcji. Środki z filtrem SPF chronią skórę przed promieniowaniem UV, które jest głównym czynnikiem ryzyka dla przebarwień skóry. Dermatolodzy zalecają stosowanie kremów z wysokim SPF oraz unikanie słońca w godzinach największego nasilenia. Dlatego też w SIM-MED oferujemy zarówno konsultacje dermatologiczne jak i szeroki wybór produktów do pielęgnacji skóry i fotoprotekcji, aby pomóc utrzymać zdrową i promienną skórę.

Przebarwienia skóry to problem, który dotyka wielu osób. Rozpoznanie rodzaju przebarwień i skonsultowanie się z dermatologiem jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dodatkowo, regularna fotoprotekcja, w tym stosowanie produktów z wysokim SPF, może pomóc w zapobieganiu nowym przebarwieniom. Specjalistyczny Instytut Medyczny SIM-MED w Krakowie to miejsce, gdzie doświadczeni dermatolodzy oferują pomoc w walce z przebarwieniami skóry i dbają o zdrowie skóry swoich pacjentów.

Zapraszamy!